Close

CHP Milletvekili Özgür Karabat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda RTÜK’e internet üzerinden yayın yapan platformları denetleme yetkisi verilmesinin hemen peşinden Netflix’in Türkiye pazarından çekilme kararı aldığını öne sürdü. Paylaşımın ardından pek çok kişi, “Netflix, Türkiye’den çekilecek mi?” sualine cevap aramaya başladı.

Sosyal medyada günün en fazla araştırılan konuları arasında “Netflix’in Türkiye pazarından çıkacağı” iddiaları bulundu.

Peki Netflix’ten izah yapıldı mı? Netflix, Türkiye’den çekiliyor mu? İşte ayrıntılar…

NETFLIX’TEN TÜRKİYE’DEN ÇEKİLME AÇIKLAMASI YAPILDI MI?

CHP Milletvekili Özgür Karabat, resmi Twitter hesabından yaptığı “Netflix, RTÜK’ün sansüründen dolayı Türkiye’den çekiliyor.” izahının hemen peşinden pek çok kişi “Netflix, Türkiye’den çekilecek mi?” sualine yanıt aramaya başladı.

Sosyal medyada büyük ses getiren iddialara rağmen konuyla alakalı Netflix Türkiye’den resmi bir izah gelmedi.

ÖNCEDEN NE OLMUŞTU?

Netflix başta olmak üzere internet üzerinden yapılan yayınların denetimiyle alakalı 1 Ağustos’ta bir yönetmelik yayımlanmıştı. Yönetmelik uyarınca artık mevzubahis platformlar RTÜK’ten lisans almadan bu hizmetleri veremeyecek. Yayıncı kuruluşlar, RTÜK’ün uygun bulmadığı muhtevaları de fihristlerinden çıkarmak vaziyetinde kalacak, savunucu simge sistemi kullanarak izleyicileri program hizmetlerinin muhtevası ile ilgili sesli veya yazılı olarak bilgilendirmekle de mesul olacak. Yayıncı kuruluşlar senelik gelirlerinin binde 5’ini de her sene RTÜK’e verecek.

NETFLIX: TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÇOK EHEMMİYETLİ BİR PAZAR

Yönetmeliğin yayımlanmasının hemen peşinden Netflix’ten yapılan izahta “İnternet yayınlarına yönelik kazançlan tertip etmeyi yakından izliyoruz. Türkiye bizim için çok ehemmiyetli bir pazar. Bu yüzden Türk kabiliyetleriyle beraber film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, azalarımızın bu muhtevalara keyifle erişmelerini sağlamaya devam etmek istiyoruz.” denilmişti.

HT

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Sema Doğan

Akdeniz Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olan Sema, İzmir'de özel bir şirkette danışman olarak çalışıyor. Konu film olduğunda izleyicilikten yorumlamaya her alanda heyecanına engel olamayan Sema'yı arkadaşları "Film Girl" olarak anıyor. Bununla birlikte teknolojiye büyük ilgi duyan Sema, Serinletici için kültür-sanat, yaşam ve teknoloji içerikleri sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.