Android Q yerine 10: Sistem artık rakamlarla anılacak

Google, 10 yıldır Android işletim sistemlerine bir tatlı adı veriyor. Marshmallow, Nougat ve Pie gibi isimlerin ardından, final sürümünün yayınlanmasına kısa bir süre kalan Android Q sürümünün nasıl adlandırılacağı belli oldu.

Google’dan bu konuda herkesi şaşırtan bir resmi açıklama geldi. Android Q’nun adı açıklandı: Quiche, Quinoa veya Quesadilla değil. Aslında, Q harfi ile başlayan herhangi bir şey değil. Google’ın yeni işletim sistemi Android 10 ismiyle karşımıza çıkacak.

Android Q yerine Android 10 ile yola devam ediliyor

Evet, yanlış duymadınız. Google bundan sonra Android işletim sistemlerine herhangi bir harf yerine sayı ile devam etme kararı aldı. Bu kapsamda aylardır Android Q olarak bahsettiğimiz sürüm, Android 10 olarak değiştirildi.

Sürüm adlarının dünyanın bazı bölgelerinde düzgün anlaşılamaması, bu kararın en büyük gerekçesi olarak gösteriliyor. Örnek ile açıklamak gerekirse, L ve R bazı dillerde konuşulurken ayırt edilmesi zor harfler arasında yer alıyor. Google bu durumun sürümler arasındaki farklılıkların anlaşılmasını zorlaştırdığını belirtiyor.

Buna ek olarak daha önceki bazı Android sürümlerinin adları, dünyanın bazı bölgelerinde bilinmeyen tatlılara ait. Yani, Google’ın sürümlere verdiği isimler eğlenceli olsa da, son kullanıcının aklında yer etmekte zorlanıldığı belirtiliyor.

Google’ın sayılar ile daha hoş ve sezgisel isimlere geçiş yapması akılda kalıcılığı artıracak gibi görünüyor. Google, Android sürümlerinin isimlendirmesinin yanı sıra, platformun logosunu da değiştirdi. Yeni yazı tipleri sayesinde logonun çok daha okunaklı hale geldiği belirtilirken, metin rengi yeşilden siyaha çevrildi.

https://shiftdelete.net/android-q-gitti-android-10-geldi