Close

Android Q yerine 10: Sistem artık rakamlarla anılacak

Google, 10 yıldır Android işletim sistemlerine bir tatlı adı veriyor. Marshmallow, Nougat ve Pie gibi isimlerin ardından, final sürümünün yayınlanmasına kısa bir süre kalan Android Q sürümünün nasıl adlandırılacağı belli oldu.

Google’dan bu konuda herkesi şaşırtan bir resmi açıklama geldi. Android Q’nun adı açıklandı: Quiche, Quinoa veya Quesadilla değil. Aslında, Q harfi ile başlayan herhangi bir şey değil. Google’ın yeni işletim sistemi Android 10 ismiyle karşımıza çıkacak.

Android Q yerine Android 10 ile yola devam ediliyor

Evet, yanlış duymadınız. Google bundan sonra Android işletim sistemlerine herhangi bir harf yerine sayı ile devam etme kararı aldı. Bu kapsamda aylardır Android Q olarak bahsettiğimiz sürüm, Android 10 olarak değiştirildi.

Sürüm adlarının dünyanın bazı bölgelerinde düzgün anlaşılamaması, bu kararın en büyük gerekçesi olarak gösteriliyor. Örnek ile açıklamak gerekirse, L ve R bazı dillerde konuşulurken ayırt edilmesi zor harfler arasında yer alıyor. Google bu durumun sürümler arasındaki farklılıkların anlaşılmasını zorlaştırdığını belirtiyor.

Buna ek olarak daha önceki bazı Android sürümlerinin adları, dünyanın bazı bölgelerinde bilinmeyen tatlılara ait. Yani, Google’ın sürümlere verdiği isimler eğlenceli olsa da, son kullanıcının aklında yer etmekte zorlanıldığı belirtiliyor.

Google’ın sayılar ile daha hoş ve sezgisel isimlere geçiş yapması akılda kalıcılığı artıracak gibi görünüyor. Google, Android sürümlerinin isimlendirmesinin yanı sıra, platformun logosunu da değiştirdi. Yeni yazı tipleri sayesinde logonun çok daha okunaklı hale geldiği belirtilirken, metin rengi yeşilden siyaha çevrildi.

https://shiftdelete.net/android-q-gitti-android-10-geldi
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.