Close

Mercedes’in modellerini elektriklendirme çalışmaları son sürat devam ediyor. Büyük otomobillerin arsından şimdi de önden çekişli araçlarına bakmaya başlayan Alman üretici performansı yüksek hibrit modeller tanıttı.

Tasarım olarak kardeşlerinden ayrılan yanları farklı jantlar ve gövdenin her iki tarafında da karşımıza çıkan depo kapakları olan otomobillerin iç mekanlarına geçildiğinde de MBUX arayüzünün hibrit araca özel grafikleri dikkat çekiyor.

Kaputları altında 1.33 litre hacimli, turbo beslemli motorun 160 beygir güç, 250 Nm tork üretebilen bir seçeneği bulunan otomobillerde 102 beygir güç, 300 Nm tork üretebilen bir de elektrik motoru bulunuyor. Sistem gücü 218 beygir, torkuysa 450 Nm olarak açıklanmış.

7.4 kW şarj cihazıyla %10-100 dolum hızı 1 saat 45 dakika olarak açıklanan modellerin hızlı şarj istasyonuyla %10-80 dolum süresi 25 dakika. Araçlarda kullanılan şanzımansa 8 ileri oranlı, çift kavramalı bir yarı otomatik.

15.6 kWh kapasiteli pilleri WLTP’ye göre 56 ile 69 km arasında menzil sunabilen modellerin sadece elektrik motoru kullanarak ulaşabildiği sürat 140 km/s. A250e hatchback, sedan ve B250e olarak üç farklı şekilde karşımıza çıkan modellerin 0’dan 100 km/s sürate ulaşma süreleri 6.6 ile 6.8 saniye arasındayken maksimum süratler de 235 ile 240 arasında değişiyor.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Onur Koray

Ortaokul ve lise yıllarını İstanbul, Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde geçiren Onur Koray, daha sonra üniversite eğitimini A.B.D.’nin Pennsylvania eyaletinde makine mühendisliğinde tamamladı. 2002 yılından bu yana Ekşi Sözlük’te Agamemnon adıyla yazdığı yazıları kişisel blog’u ile daha geniş bir içerikle sunan Onur Koray’ın otomobil yazıları, haftalık olarak Serinletici'de de yayınlanıyor. | onur.koray@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.