Close

Anayasa Mahkemesi, 11 Eylül’de Wikipedia engelini görüşecek

Türkiye’deki kullanıcılar iki yıldan uzun süredir Wikipedia engeli ile karşı karşıya. Uzun süredir engelli siteler arasında yer alan Wikipedia için görüşmeler başlayacak. Anayasa Mahkemesi Wikipedia erişim engeli kararını görüşecek.

Bundan 2.5 yıl önce yasaklı siteler arasında giren internet ansiklopedisi Wikipedia’ya belirtilen süre boyunca giriş yapılabiliyordu. Tamamı engellenen site için Anayasa Mahkemesi görüşmeleri başlatıyor. 11 Eylül günü başlayacak toplantıda, Anayasa Mahkemesi Wikipedia erişim engeli ile ilgili kararın kaldırılıp kaldırılmayacağını görüşecek.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, 11 Eylül günü yapılacak toplantıda, Wikipedia‘nın tamamına erişimin engellenmesine karar verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal edip etmediği masaya yatırılacak. İhlal kararı çıkması durumunda siteye olan erişim engeli kaldırılacak. Ayrıca, başvuruyu kurula sevk etme seçeneği de bulunuyor.

Ne olmuştu?

BTK, 2017 yılının nisan ayında Wikipedia olan erişimin engellemesi yönünde bir karar verdi. Buna gerekçe olarak ise, Wikipedia’da yer alan ve Türkiye’yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması gösterildi. 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesine göre alınan karar, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla onandı.

https://shiftdelete.net/2-yildir-suren-wikipedia-engeli-gorusulecek
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.