Close

Uzun süreli tokluk hissi sürekli bir şey yeme ihtiyacı doğurmadığından özellikle diyet yapanlar için çok önemli bir konudur. Yediğin besinler ve yeme şekliniz bile tokluk hissi ile yakından ilişkilidir. İşte uzun süreli tokluk için önerilerimiz…

KAHVALTIYI ATLAMAYIN

En önemli öğün olan kahvaltıyı yaparak güne başlamayı unutmayın. Kahvaltı yaptığınızda uzun süre tok kalacak ve kan şekeriniz dengeleneceği için açlık hissetmeyeceksiniz. Bunun için kahvaltıda yedikleriniz de önemlidir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenmemeye özen göstermelisiniz, aksi durumda kaçamak öğünler tüketmek isteyeceksiniz.

PROTEİN ALIN

Yeterli miktarda protein alımı çok önemlidir. Bu sayede tokluk süreniz uzayacak ve zararlı şeyleri canınız çekmeyecektir. Protein yönünden zengin olan peynir, yumurta, yağsız kırmızı ve beyaz et, süt, yoğurt, baklagiller gibi besinleri öğünlerinize eklemeniz gerekir. Kaslarınızın kuvvetlenmesi için de protein önemlidir.

woman diet ile ilgili görsel sonucu

LİFLİ BESİNLER TÜKETİN

Sağlık için önemli bir yeri olan lifli besinleri yeterli miktarda tüketmelisiniz. Sindirim sistemini düzenlemesiyle bilinen lifli gıdalar kan şekerini de dengeler. Bu sayede uzun süre tok kalır ve sık sık acıkma durumuyla karşılaşmazsınız. Lif içeriği yüksek olan tahıllar, baklagiller, meyve ve sebzeler bunlara örnek gösterilebilir.

YAVAŞ YİYİN

Besinleri yavaş yavaş tüketmek son derece önemlidir çünkü mide doyduğunu yaklaşık 20 dakika sonra algılar. Daha bunu anlamadan hızlıca bir şeyler yemek boşuna kalori almanıza sebep olur. Yemekleri iyice çiğneyerek yavaş tüketmek ise sindirim sisteminizi desteklerken, tokluk sürenizin uzamasını sağlayacaktır.

Cosmopolitan

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.