Close

F1: Japonya’da Bottas kazandı, Mercedes şampiyon oldu

2019 Dünya Şampiyonası’nın 17. yarışı olan Japonya GP’de Mercedes pilotu Valtteri Bottas kazanırken, Sebastian Vettel 2. oldu. Mercedes ise 2019 Formula 1 Takımlar Şampiyonluğunu ilan etti.

Ferrari’nin ilk 2 sıradan başladığı yarışta durumun Mercedes’in lehine dönmesi çok uzun sürmedi. Pole pozisyonundan başlayan Sebastian Vettel’in yavaş kalkış yapmasının ardından liderliği ele geçiren Bottas, yarışın kalan bölümünde çok rahat bir şekilde liderliğini korumayı başardı.

Bottas böylece, Azerbaycan GP’den sonraki ilk zaferini aldı ve Formula 1’deki 6. galibiyetini elde etti. Mercedes, Bottas’ın zaferiyle turbo V6 motor dönemindeki Suzuka’daki galibiyet istikrarını sürdürmüş oldu.

Yarışın son turlarında Vettel ile 4. sıradan yarışa başlayan Lewis Hamilton arasında ikincilik mücadelesi yaşandı. Lastik aşınmasının beklenenden yüksek olduğu yarışta ön gruptaki pilotlar 2 defa pite gelmek durumunda kaldılar.

İkinci pit stopun ardından Hamilton, bir kez daha Vettel’in gerisine düşse de yumuşak lastiklerle orta sert lastikli Vettel’i kısa sürede yakaladı. Ancak Hamilton çok zorlasa da geçmeyi başaramadı ve Vettel yarışı 2. sırada noktalarken Hamilton 3. olarak podyumun son basamağında yer aldı.

Motorsport

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.