Close

Apple Card’a cinsiyetçilik soruşturması

Apple’ın Mart ayında tanıttığı kredi kartı ülkemizde kullanılamıyor olsa da, ABD’de birçok kullanıcı tarafından temin edildi. Tasarımı ve sunduğu avantajlar ile dikkat çekmeyi başaran Apple Card bir soruşturma ile gündemde.

Apple Card cinsiyetçilik soruşturması ile karşı karşıya

New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafından başlatılan soruşturmanın odağında “cinsiyetçilik” var. ABD’de bir çiftin kart limitlerini karşılaştırması ile başlayan süreç soruşturmaya kadar uzandı. Olayı kısaca özetlemek gerekirse;

Yazılım geliştiricisi David Heinemeier Hansson ve eşi Jamie Hansson, Apple’ın kredi kartına sahip. Ancak, limitleri karşılaştırdıklarında ilginç bir tablo ortaya çıktı. Jamie’nin kredi puanı çok daha yüksek olmasına rağmen David’e verilen limitin çok daha altında harcamaya izin veren bir Apple Card’a sahip.

Limit artırma talebinin reddedilmesi üzerine konu yargıya taşındı. Twitter’da bu durumu anlatan David, 350 binden fazla kişinin dikkatini çekmeyi başarırken, benzer bir açıklama Steve Wozniak’tan geldi. Apple’ın kurucularından Wozniak, kart limitinin eşine verilen limitten 10 kat yüksek olduğunu belirtti.

Sonuç olarak Ağustos’ta piyasaya sürülen ve Goldman Sachs bankası ile ortak bir çalışmanın ürünü olan Apple Card için banka algoritmasının kredi sınırlarını belirlerken, kadınlara karşı ayrımcılık yaptığı iddiası ile soruşturma başlatıldı.

https://shiftdelete.net/apple-card-cinsiyetcilik-sorusturmasi-ile-karsi-karsiya
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.