Close

Son zamanlarda hayatınızda yeni bir dizi arayışındaysanız kara komedi tadındaki Russian Doll size farklı bir hava katabilir. Fragmanı izlediğiniz anda Groundhog Day benzeri bir konuya sahip olduğunu anlamamak imkansız. Çokça sevilen fantastik bir tema haline gelen bu ilginç kısır döngü insanları her zaman için gülümsetmeyi başarıyor.

Bir yandan da başrol oyuncusunun yerine kendimizi koyuyoruz. Her gün başa dönmek ve aynı şeyleri yaşamak sıkıcı olsa da yaptığımız hataları nasıl da değiştirebileceğimize dair küçük ışıklar yanıp sönüyor beynimizin iç kısımlarında. Russian Doll’un başrol karakteri Nadia Vulvokov da bu yanıp sönen küçük ışıklardan nasibini alıyor.

36. yaş günü partisi sırasında ölüyor, sonra evin banyosunda aynaya baktığı ana dönüveriyor. Gerçeküstü bir zaman döngüsünün içinde sıkışan Nadia, bu durumdan nasıl kurtulacağını bir türlü bilmiyor. Tam da aynı döngüyü izlemekten sıkılmaya başlıyorsunuz ki bir karakterin hikayesi daha ortaya çıkıyor.

russian doll ile ilgili görsel sonucu

Aynı zaman dilimi içinde sıkışan ve farklı zaman dilimlerinde devam eden yaşamları anlatan Russian Doll, tam anlamıyla iç içe geçmiş Matruşka bebeklerin hikayesini gözler önüne seriyor.

Çocukluk travmaları Nadia’nın geleceğini şekillendirirken, sıkışıp kaldığı döngüden kurtulmanın yolunu araştırmaktan bir türlü vazgeçemiyor. Bu sırada da kimliğinin bir parçası haline gelen bencilliğini geri plana atmayı başarıyor.

russian doll ile ilgili görsel sonucu

Zorlukları alt etmenin yolunun onların içinden geçmek olduğunu düşünen Nadia cesur kararlar vererek kırılmaz döngünün dışına nasıl çıkabileceğini araştırıyor.

2020 yılında 2. sezonunun yayınlanması beklenen Russian Doll’u merakla bekleyeceğiz.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.