Close

Çin’de SIM kart alabilmek için yüz tarama zorunlu hale geldi

Söz konusu yüz tanıma ve kimlik doğrulama olduğunda Çin ilk akla gelen ülkeye dönüştü. Ülke içerisinde insanları takip etmek için yüz tanıma sistemlerine büyük yatırımlar yapan Çin hükümeti bu kez SIM kart hamlesi ile karşımızda.

Çin’de yeni bir SIM kart yani mobil hat satın almak istediğinizde artık abonelik sözleşmesine imza atmak yeterli değil. 1 Aralık’tan itibaren yürürlüğe giren yasa kapsamında, SIM kartı satın alırken insanların yüzlerinin taranması zorunlu oldu.

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından Eylül ayında duyurulan bu yasadan önce, Çin’deki insanlar yeni bir mobil hat için sözleşme imzalamadan önce kimlik kartlarının bir kopyasını veriyorlardı.

Çin hükümeti yüz tarama zorunluluğunun “vatandaşların siber alandaki meşru haklarını ve çıkarlarını korumak” için atılan bir adım olduğunu belirtiyor. Tabi, vatandaşlar gizlilik endişeleri nedeniyle bu durumdan hiç memnun değil.

Yüz taramayı günlük hayatın bir parçası haline getiren Çin kredi onayı almaktan, ödeme yapmaya kadar birçok alanda bu teknolojiyi kullanıyor. Bu durum insanları endişelendirirken, hükümet için büyük bir avantaj.

https://shiftdelete.net/sim-kart-yuz-tarama-zorunlu-hale-getirildi
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.