Close

Windows arama çubuğu tarayıcıya dönüşüyor

Windows ara yüzünün eskimeyen bileşenlerinden birisi olan arama çubuğu belki de bugüne kadar ki en gelişmiş haline kavuşuyor. Arama çubuğu artık tarayıcı gibi çalışacak.

Windows 10 ile birlikte Başlat menüsünün yanına konumlanan arama çubuğu muhtemelen pek çok kişinin ilgisini çekmemiştir. Bu ilgisizliğin farkında olan Microsoft bileşeni daha fazla ön plana çıkarmaya çalışıyor.

Yeni nesil arama

Arama çubuğu ilk dönemlere göre oldukça gelişmişti. Terimi yazmaya başlayınca çıkan pencerede farklı türlerdeki sonuçları görebiliyordunuz. Web sonuçları ise ayrı bir Edge penceresinde açılıyordu. Belirli ülkelerde ise Cortana desteği sunulmuştu.

Şimdi bu bileşene mini bir tarayıcı dahil ediliyor. Bing destekli bu tarayıcı sayesinde arama çubuğunu normal bir arama motoru gibi kullanabileceksiniz. Böylece yeni bir sayfa açmaya gerek kalmadan arama yapabileceksiniz.

Standart aramanın yanında Bing görsel arama imkanından da faydalanılabiliyor. Kullanıcı hazırladığı bir görseli arama çubuğu üzerinden de arayabiliyor. Haliyle kullanıcının her etkileşimi Bing ve Edge tarayıcısına erişim rakamı olarak dönüyor.

Kısa süre içerisinde dağıtıma başlayacak olan yeni arama çubuğu bu haliyle ilgiyi arttırabilecek mi merak konusu. Microsoft’un yakın zamanda bu bileşende biraz daha pazarlama çalışmalarına girdiğini görebiliriz.

https://www.donanimhaber.com/windows-arama-cubugu-tarayiciya-donusuyor--116944
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.