Close

Xiaomi, Google arama ve mesaj uygulamalarını kullanmayı sürdürecek

Xiaomi Google uygulamaları için beklenen kararı duyurdu. Mi9 T Pro ve sonrasındaki bütün Xiaomi modellerinde Google Arama ve Mesaj uygulamaları kullanılmaya başlanmıştı. Daha önceden Xiaomi Arama ve Mesaj uygulaması kullanımı için kendisi geliştiriyor ve telefonlarda kurulu olarak geliyordu. Xiaomi bu uygulamaların geleceği hakkındaki kararı paylaştı.

Xiaomi telefonlarında kendi geliştirdiği arama ve mesajlaşma uygulamalarını kullanıyordu. “MIUI Dialer” ve “MIUI Messaging” ismi verilen uygulamalar ile birlikte kullanıcılar, arama ve mesajlaşma yapabiliyordu. Ancak daha sonra Xiaomi, kendi modellerinde Google tarafından geliştirilen arama ve mesajlaşma uygulamalarını kullanmaya başladı. Global ya da EEA ROM kullanıcıları için bir süredir geçerli olan bu durum, Xiaomi Forum üzerinden paylaşılan bir duyuruyla resmiyet de kazandı.

Böylelikle Global veya EEA ROM kurulu cihazlarda Xiaomi arama ve mesaj uygulaması kullanılmayacak. Google tarafından geliştirilen bu uygulamaların, muadillerini hazırlamaktan vazgeçen Xiaomi, sebep olarak gizlilik anlaşması ve kısıtlamaları gösterdi. Özellikle bazı uygulamalara, dünyanın bazı bölgelerinde kısıtlamaların yapılması bu kararın alınmasında etkili oldu.

Google Play Servislerini kullanmaya devam eden Xiaomi, Google tarafından geliştirilen uygulamaların kullanımına devam edecek. Çünkü dünyanın her yerinde kabul görmüş durumda olan Google hizmetleri, herhangi bir sorun ya da kısıtlamayla karşılaşmadan çalışmaya devam ediyor.

Ayrıca açıklamada, kullanıcıların Xiaomi arama ve mesaj uygulaması üzerinde yapabildiği özelliklerin, tekrar kullanıma alınacağı belirtildi. MIUI arama arayüzünde kullanıcılar, çağrıları kayıt altına alabiliyordu. Bu nedenle arayüz geniş kullanım kitlesine sahipti. 2020’nin sonuna kadar özelliklerin kullanıcılara geri kazandırılacağının sözü verildi.

https://shiftdelete.net/xiaomi-google-uygulamalari-icin-kararini-verdi
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.