Close

İngiliz gazeteleri, Sussex Dükü Prens Harry ve eşi düşes Meghan Markle’ın İngiltere Kraliyet Ailesi’ndeki üst düzey görevlerinden çekildiklerini açıklamasının Saray’da büyük düş kırıklığı yarattığını yazdı.

Gazeteler, bu kararın kendisine danışılmadan alınması nedeniyle Kraliçe II. Elizabeth’in “üzgün”, Prens Harry’nin babası Prens Charles ile ağabeyi Prens William’ın ise “çok kızgın” olduğunu belirtti.

The Sun baş sayfa
The Sun gazetesi, Buckingham Sarayı kaynaklarına dayandırdığı haberinde “Kraliçe üzgün, Charles ve William çok öfkeli’ diyor.

‘Megxit: Saray’da iç savaş’

Kraliyet Sarayı’nda “iç savaş” çıktığını öne süren Sun gazetesi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci ‘Brexit’e gönderme yapan bir kelime oyunuyla “Megxit” manşetini attı.

“Kraliçe’ye bile söylemediler” başlığını kullanan Daily Mirror gazetesi, Saray’dan bir kaynağın “Kuruma (kraliyet sarayı) saygısızlık ediyorlar” dediğini aktardı.

The Guardian baş sayfa
Guardian gazetesinin manşet haberinde, “Harry ve Meghan’ın üst düzey görevlerden çekilme açıklaması, basının kendilerine yönelik tutumunu eleştirmelerinin ardından geldi” deniyor.

‘Prens Şirket’ten istifa etti’

Guardian gazetesi, çiftin ekonomik olarak Kraliyet ailesinden bağımsızlıklarını kazanmak için çalışmaya başlayacakları açıklamasını öne çıkarırken Daily Telegraph “Meghan ve Harry Şirket’ten istifa etti” dedi.

Times, Kraliyet Sarayı’ndaki “çatlağa” dikkat çekerek “Harry ve Meghan çekildi, kraliyet ailesi bölündü. Kraliçe büyük düş kırıklığı içinde” manşetiyle çıktı.

The Daily Mirror baş sayfa
Daily Mirror gazetesi, ‘Kraliçe’ye bile söylemediler’ manşetiyle çıktı.

‘1936’dan sonraki en büyük kriz’

“i” gazetesi ise ‘Saray’ın Kral 8’nci Edward’ın tahttan çekildiği 1936’dan sonraki en büyük krizle karşı karşıya olduğunu” yazdı.

Kral, Amerikan sosyetesinden Wallis Simpson’la evlenmesine karşı çıkılması nedeniyle tahtından feragat etmişti. Kral Edward, daha önce iki kez evlenip boşanması nedeniyle Saray ve Kilise tarafından istenmeyen Simpson’la bir yıl sonra hayatını birleştirmişti.

i baş sayfa
‘i’ gazetesinde Kraliyet ailesinin 1936’dan bu yana en büyük krizle karşı karşıya olduğunu yazıyor.

‘Avam hayatı’

Amerikan New York Post gazetesi de Sun gazetesi gibi “Megxit” başlığını ve zamanlarını İngiltere ve Kuzey Amerika arasında böleceklerini açıklayan çiftin halktan kişiler olarak yaşamlarının nasıl olacaklarına dair bir fotomontaja yer verdi.

Fotomontajda Prens Harry ve Meghan Markle, televizyon karşısında bira ve sigara içen bir çift olarak yansıtılıyor. Prens Harry, üzerinde yemek lekeleri bulunan atleti ve külotuyla Markle da bigudileri ve sabahlığıyla resmediliyor.

BBC

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor. | sinem.bekler@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.