Close

NASA’dan Ay ve Mars için mantar ev projesi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay ve Mars için çok konuşulacak bir çalışmanın hazırlığı içinde. NASA, Ay ve Mars kolonileri kurmak için mantarlardan yerleşim yerleri oluşturmayı hedefliyor. Peki bu mümkün mü?

NASA’nın hayali, gelecekte koloni kurulması planlanan Ay ve Mars toprakları üzerinde yaşam alanları inşa etmek. Fakat tonlarca malzemeyi binlerce, hatta milyonlarca kilometre öteye taşımak hiç de kolay değil. Ajans, işte bu yüzden alternatif fikirler üzerinde çalışıyor.

NASA’nın Yenilikçi İleri Kavramlar (NIAC) programı, mikro-mimari süreçlerle ilgili araştırmaları finanse ediyor. Mantarlar sayesinde yaşam alanları oluşturmak bunlardan biri.

NASA, Mars kolonisi için mantar evler üzerinde çalışıyor

Söz konusu plan, mantarların miselyum (genellikle yeraltında bulunan mantarın bölümü) adlı kısmına odaklanmış durumda. NASA, konuyla ilgili “Bu küçük iplikler, aşırı hassasiyetle karmaşık yapılar oluşturuyor.” açıklamasını yaptı.

Halihazırda araştırmacılar, miselyum kullanarak tabure (solda) ve tuğla (sağda) üretti.

NASA’nın paylaştığı simülasyonda ise mantardan yapılmış bir ev görülüyor. Yaşam alanının dış kısmında su buzu içeren üç katmanlı bir kubbe yer alıyor. Ortada ise oksijen ve besin üreten siyanobakteriler var.

Mars için kullanılabilir yaşam alanlarına sahip olmanın şimdilik çok uzağındayız. Ancak sıra dışı çözümlerin varlığını gösterebilmek adına mantardan ev projesi gibi araştırmalar devam ediyor.

Ayrıca, gezegenimizde de inşaat ihtiyaçlarının bu sayede karşılanabileceği belirtiliyor.

https://shiftdelete.net/nasa-mars-kolonisi-mantar-evler-uzerinde-calisiyor
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.