Close

Uzay ilklere sahne olmaya devam ediyor. Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda görevli astronotlar uzayda kurabiye pişirdi. Çikolata parçalı kurabiyeler, Dünya‘ya gönderildi.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli Amerikalı astronot Christina Koch ile İtalyan astronot Luca Parmitano yemek ihtiyacını gidermek için işe koyuldu. Kurabiye hamurunu hazırlayan astronotlar, istasyona gönderilen Zero G (sıfır yer çekimi) fırını yardımıyla çikolata parçaları içeren 5 uzay kurabiyesi yaptı.

Henüz kimsenin tatmadığı 5 kurabiyenin 3’ü, 7 Ocak’ta SpaceX‘in Dragon kapsülüyle Dünya’ya gönderildi. Noel için hazırlanan kurabiyelerin pişirilme anları ise yeni paylaşıldı.

Kurabiyeler, uzayda pişirilen ilk yiyecek olma özelliğine sahip ve şimdilik ABD‘nin Teksas eyaletine bağlı Houston kentinde, bir konteynerde donmuş bir şekilde muhafaza ediliyor.

Dünya şartlarında pişirilme süresi yaklaşık 20 dakika olan kurabiyeler için bu işlem, uzayda yaklaşık 2 saat sürdü. Deney, uzun mesafeli uzay uçuşlarında yiyecek ihtiyacını gidermeyi hedefliyor.

Hamuru tedarik eden Double Tree şirketi, kurabiyelerin gıda bilimi uzmanları tarafından ek testlerden geçeceğini söyledi. Böylece söz konusu yiyeceklerin tüketilmesinin güvenli olup olmadığı ortaya çıkacak.

https://shiftdelete.net/astronotlar-uzayda-kurabiye-pisirdi-iste-sonuc
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.