Close

Seat’ın C segmenti temsilcisi yeni nesliyle karşımızda. İki gövde seçeneği de tanıtılan León, aynı önceki nesilde olduğu gibi Volkswagen Golf temelleri üzerine geliştirilmiş ve birçok detayı bu modelden tanıdık.

Golf’ün İspanyol kardeşi yine orijinal araçtan daha sportif görünüyor. Tarraco ile tanıtılan öne çıkık altıgen panjur ve inceltilmiş farlarla dikkat çeken modelin karakter çizgileri de eskisinden daha çok öne çıkıyor.

León’un en farklı tasarım detaylarıysa arkada yer alıyor. Spoiler, yüzgeç anten ve sahte egzoz çıkışları sportif duruşu öne çıkarırken LED stopların bagaj kapağında birleşmesi şık bir görünüm sağlamış. Ayrıca model ismi artık el yazısıyla oluşturuluyor.

4.368 mm boya, 1.800 mm genişliğe, 1.456 mm yüksekliğe ve 2.686 mm aks mesafesine sahip olan hatchback gövdeli León modelleri eskisinden daha uzun ve daha dar. Ayrıca aks mesafesinde de uzama yaşanmış.

İç mekanda Golf ile olan kardeşliğini daha çok belli eden León’da düğmelerden kumanda edilen aydınlatma grubu, geniş dokunmatik ekran, dijital gösterge paneli, dokunmatik havalandırma kumandaları ve otomatik şanzımanlı araçlarda kullanılan küçük vites selektörü dikkatlerden kaçmıyor. 380 litre hacimli bagaj büyümese de Sports Tourer gövde artık 617 litre hacim sunuyor.

Kaputu altında sürpriz bulunmayan aracın 1 litre hacimli TSI ünitesi 90 ve 110 beygir güç üretebilen seçeneklere sahipken 1.5 litre hacimli motor 130 ve 150 beygir güç sunabiliyor. 2 litre hacimli TDI ünitenin 115 ve 150 beygir gücünde iki seçeneği bulunurken 1.4 TSI motora sahip şarj edilebilir hibrit León 204 beygir gücünde. Bu modelin 13 kWh kapasiteli bataryası 50 km elektrik menzili sunuyor.

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Onur Koray

Ortaokul ve lise yıllarını İstanbul, Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde geçiren Onur Koray, daha sonra üniversite eğitimini A.B.D.’nin Pennsylvania eyaletinde makine mühendisliğinde tamamladı. 2002 yılından bu yana Ekşi Sözlük’te Agamemnon adıyla yazdığı yazıları kişisel blog’u ile daha geniş bir içerikle sunan Onur Koray’ın otomobil yazıları, haftalık olarak Serinletici'de de yayınlanıyor. | onur.koray@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.