Close

Astronotlarını kendi topraklarından Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) göndermek isteyen Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu kapsamda bir dizi hazırlık yapıyor. İlk hedef her ne kadar ISS gibi gözükse de, asıl amacın Ay ve Mars yolculukları olduğu biliniyor. Bunun için NASA astronot adayı ilanı açtı. Aranan şartlar da belli oldu.

NASA’nın resmi internet sitesinden yayınlanan ilana göre, başvurular 2-31 Mart tarihleri arasında ajansın Artemis programı kapsamında alınacak. Söz konusu programla, 2024 yılına kadar Ay’a insanlı seferlerin düzenlenmesi hedefleniyor.

NASA astronot adayı iş ilanı açtı! İşte şartlar

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, “2024 yılına kadar ilk kadını ve bir sonraki erkeği Ay’a göndermenin eşiğindeyiz. Yetenekli kadın ve erkekleri çeşitli astronot birliklerine katılmak üzere işe alacağız.” dedi. Twitter hesabından da açıklama yapan Bridenstine, “En yeni astronotlarımız yıldızları keşfetmek için gereken özelliklere sahip olmalı.” diye yazdı.

Peki NASA astronot adaylarında hangi temel şartları arıyor? Bunlar arasında ABD vatandaşı olmak; mühendislik, biyoloji bilimi, fizik bilimi, bilgisayar bilimi veya matematikten yüksek lisans derecesine sahip olmak var.

Ayrıca, ilgili bir bilim dalındaki doktora programının en az iki senesini tamamlamak; osteopatik tıp doktoru olmak; ulusal çapta tanınan bir okulda test pilotluğu programını bitirmek de istenilen koşullar arasında yer alıyor.

Öte yandan, adayların ilgili alanlarda iki yıllık mesleki deneyim sahibi olması ya da jet uçaklarında en az bin saat kaptan pilotluk yapmış olması gerekiyor. Astronot adaylarının, uzun süreli uçuş testini de başarıyla tamamlamaları isteniyor.

1960’lardan bu yana NASA’nın, uzayı keşfetmek için gittikçe zorlaşan görevler kapsamında astronot adayı olarak eğitilecek 350 kişiyi seçtiğini de belirtelim.

https://shiftdelete.net/nasa-astronot-adayi-ilani-acti-iste-aranan-sartlar
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.