Close

Çin’de çıkan ve yayılan corona virüsünün ardından 19 Nisan’da yapılması planlanan Çin GP, daha ileride bir tarihte yapılması yönünde ertelenmişti.

Formula 1 yönetimi, böyle bir ihtimalin ortaya çıkmasından beri Çin GP için alternatif tarihleri değerlendiriyor ancak takvimin oldukça yoğun olması nedeniyle bunu başarmaları pek kolay değil.

İlk çıkan iddialarda Abu Dhabi GP’nin bir hafta erteleneceği, o arada 29 Kasım’da Çin GP’nin gerçekleştirilebileceği söylenmişti.

Ancak son iddialar Abu Dhabi GP’nin yerini koruyacağı, Çin GP’nin Brezilya ve Abu Dhabi’deki yarışların arasında koşulabileceği, bu üç yarışın art arda yapılacağı yönünde. Ancak 3 farklı coğrafyada art arda 3 yarışın yapılabilmesi, büyük bir lojistik sorununu beraberinde getiriyor. F1 yönetimi bu konudaki sorunları aşabilmek için Çin GP hafta sonunu normale göre kırpmayı planlıyor.

Buna göre tüm etkinlikler cumartesi ve pazar günü gerçekleştirilecek. Cumartesi gününde kısıtlı bir antrenman ve sıralama, pazar günü ise yarış yapılması planlanıyor.

Bu planın uygulanabilmesi için tüm takımların onay vermesi gerekiyor ancak bu kadar yoğun bir programa takımların destek verip vermeyeceği bilinmiyor. Bununla birlikte Çin GP’nin gerçekleşmesi, F1’e genel olarak büyük bir finansal katkı sağlamış olacak.

Corona virüsünün gelecek haftalarda nasıl ilerleyeceği bilinmediği için, bu planların kısa sürede netleşmesi de pek mümkün görünmüyor.

Motorsport

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.