Close

Kopyala yapıştır’ın mucidi hayatını kaybetti

Bilgisayar kullanırken hayatınızı en çok kolaylaştırdığını düşündüğünüz kısayol hangisi? Veya soruyu biraz değiştirecek olursak: klavye kısayollarını kimler icat etmiş diye düşündünüz mü? Onlardan birisi: Larry Tesler hayatını kaybetti.

İnsan-bilgisayar etkileşimi alanında çalışan bir bilgisayar bilimcisi olan Larry Tesler, 17 Şubat 2020 itibariyle hayata gözlerini yumdu. Tesler, Xerox PARC, Apple, Amazon ve Yahoo gibi şirketlerde çalışan Tesler, 1961 yılında Bronx Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesi‘nde eğitim gördü.

Tesler’in insanların hayatını kolaylaştıran en büyük projelerden birisi de, kopyala yapıştır oldu. Evet, yanlış duymadınız. Tesler, CTRL + C / CTRL + V gibi hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen iki kısayolun mucidi.

15 Temmuz 1980 tarihinde Apple’da çalışmaya başlayan Tesler günümüzde satılan Mac bilgisayarların atası olan Apple Lisa projesinde görev aldı.

Bu bilgisayar ilerleyen dönemde fareye ve grafik arayüzüne sahip olan ilk Apple bilgisayarı unvanını elde etti. 1997 yılında Apple’daki kariyerine son veren Tesler’in ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

https://shiftdelete.net/kopyala-yapistir-larry-tesler-hayatini-kaybetti
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.