Close

Kredi kartı ile temassız ödemelerde şifresiz işlem limiti yükseltildi

Temassız ödeme teknolojisi sayesinde kredi kartınızla ödeme yaparken şifre girme ihtiyacı ortadan kalkıyor. Aynı zamanda ödeme işlemi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Ancak, yaşanabilecek mağduriyetlerinin önüne geçmek için temassız ödemeler için belirlenen bir şifresiz işlem limiti bulunuyor.

İlk etapta 90 TL olan bu limit Bankalararası Kart Merkezi tarafından Ağustos 2019’da 120 TL seviyesine çıkarılmıştı. Örnek ile açıklamak gerekirse: herhangi bir kafeden veya kitapçıdan çıkarken yapmanız gereken ödeme 120 TL’nin altındaysa temassız ödemeye açık kartınız ile şifreye ihtiyaç duymuyorsunuz.

Son dönemde kredi kartı sahiplerinin bu limitin yetersiz kaldığını dile getirmeye başlaması ile harekete geçildi. Bankaralararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, yoğun talep nedeniyle temassız ödemelerde şifresiz işlem limitinin 18 Mart tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 250 liraya yükseltildiğini bildirdi.

Temassız ödemelerin sayısı her geçen gün artıyor. Eğer bu işlemi destekleyen bir kredi kartına sahip değilseniz, bankanızdan talep edebilirsiniz. Özellikle tüm dünyayı tehdit eden corona virüsü salgınına karşı alınacak önlemlerden birisi de, kredi kartını başkasına vermeden işlemi temassız bir şekilde gerçekleştirmek.

https://shiftdelete.net/temassiz-odeme-sifresiz-islem-limiti-yukseltildi

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.