Close

Canım Arkadaşım – Özgür Balpınar

Arkadaş kelimesi yedi harften oluşan bir kelime olarak görünse de anlam olarak insanların kalbine ısıtan bir kelime. Kalpler ısındıkça sevgi devreye girmek için can atar. Sevgi can attıkça mutluluk onun yanında olmak için çırpınır. Tıpkı bir kuş gibi çırpınır mutluluk. Tıpkı ağacına konmaya hazır ağacında huzur bulacağına inanan o güzel kuş gibi…

Taiyang zengin bir ailesi olan yalnız biridir. Hayatı toz pembe olarak bilen babasının katı kuralları ile büyüyen sevgi bekleyen biri. Güzel bir kuş gibi, kanatlarını çırpmak için elinden geleni yapan ancak kendi kabuğundan çıkamadığı için başaramayan biri.

Bu güzel kuş bir gün kafesinden çıkmaya karar verdiğinde işaretlerin peşinden giderek yeşil ağacını bulup onun üzerinde konmaya karar verecektir. Yeşil ağaç ise onun gelmesini bekler gibi ona kol kanat gerecektir. Arkadaşlığın kol kanat germesidir bu. Arkadaşlığın büyülü tılsımı onları bulduğunda hayatları artık eskisi gibi olmayacaktır.

Taiyang güzel bir kuş gibi Yue’nun kocaman dalları olan yeşil ağaca benzer yüreğine konduğunda arkadaşlığın o güzel tınısı ikisinin hayatına yön verecektir.

Bu kitapta önyargıların yıkılmasına neden olacak sımsıcak bir arkadaşlık anlatıyor. Bu arkadaşlıkta sevginin önenimi, düşlerin huzurunu birlikte yaşanılan anıların sıcaklığını hissedersiniz.

Yue’nın tıpkı bir ağaç gibi gür yaprakları olan küçük yüreğinden Taiyang için bekleyen sevginin sıcaklığı tıpkı Yue isminin anlamı olan Ay gibi parıldıyor. Yue gecenin içinden tıpkı Ay’ın parlaması ile Taiyang’ın hayatına girer. Yue için Taiyang ise tıpkı isminin anlamı gibi Güneş’in sapsarı sıcaklığı ile hayatına renk katar.

Doğa’nın güzelliği ile harmanlanan sımsıcak bir arkadaşlık Taiyang ve Yue’nun arkadaşlığı.

Kitabın içinde ayrıca çocuk işçi çalıştırma, sosyal statüden dolayı insanların hor görülmesi gibi sorunlara yer verilmiştir. Bu da insanların bakış açılarını değiştirmeleri için bir anahtar olacağına inanıyorum.

Kitapta doğa sevgisinin insanlar için önemine dem vurarak yazar, doğanın güzelliklerine çağırıyor insanları.

Bu güzel kitabı her yaştan insanın okumasını tavsiye ederim. Taiyang ve Yue’nun düşlerine ortak olmanızı ve onların sevgilerini hissetmenizi istiyorum.

“İç içe geçmiş kalpler, zihinler birbirinden öyle kolay ayrılmazlar, değil mi?”

“Diliniz, alfabeniz, kullandığınız kelimeler, kurduğunuz cümleler ne olursa olsun, bazen sayfalarca mektuplar yazsanız da, saatlerce konuşsanız da derdinizi anlatamazsınız.”

“Duvarlar.. yıkılmak içindir. Eğer bir engel olarak orada duruyorlarsa, bütün duvarlar yıkılmak için vardır.”

“Doğayı anlamaya çalışmak bizim bu hayattaki en önemli görevimizdir. Bütün sorularımızın cevabı ve bütün sorunlarımızın çözümü doğadadır. Yüzyılın dahisi olarak andığımız Albert Einstein bile doğaya yakından baktığımızda her şeyi daha iyi anlayabileceğimizi söylemiştir. En güzel kitaplar, en güzel şarkılar doğadadır. Doğada, mutlu sonla biten sonsuz masal vardır.”

“Bana göre, televizyonlar nasıl düşünmenizi, nasıl hissetmenizi, nelere gülüp nelere ağlayacağınızı belirleyen gereksiz makinelerden ibaret.”

“Düş kurmaya müsait, açık ve parlak bir gökyüzü hepimizin arzusuydu kuşkusuz. Fakat gökyüzü, bunun da ötesindedir. Nereye gitsek bizimle birlikte oraya gelir. Bizi hiç yalnız bırakmaz, hep başımızın üstündedir. Bütün sevinçlerimizi, üzüntülerimizi, düşlerimizi en iyi o bilir. Gökyüzü bir boşluk değildir, boşluklarımızı tamamlayandır olsa olsa.”

“Mutluluğun paylaşmakla bir ilgisi olmalıydı, yoksa birbirini tanımayan bunca insan aynı anda nasıl böylesine içten gülebilirdi ki?”

“Arkadaş, arkadaşın gölgesidir. Ne olursun birbirimizi karanlıkta bırakmayalım!”

“Bana kalırsa, insan bir işte başarılı olmak istiyorsa, izleyeceği bir yol mutlaka bulunur. Başarısız insanlar ya o yolları görmezden gelir ya da yolda yürümekten yorulur.”

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Fulden Ufacık

İstanbul Üniversitesi’nde işletme eğitimi gören Fulden, okuduğu kitaplar ile kitap sevgisi aşılamayı amaçlıyor. Onun istediği hayatınızdaki dertlerden beş dakika bile olsa uzaklaşıp başka dünyalara yelken açmanızı sağlamak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.