iPhone 12 ekran tasarımı ilk kez görüntülendi

2020 iPhone 12 tasarımı ile ilgili yeni sızıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce de kamera detaylarından sonra iPhone 12 ekran tasarım çizimleri sızdırıldı. Böylelikle uzun süredir konuşulan ekran tarafındaki değişiklikleri somut olarak çizimler üzerinde görmek mümkün oluyor.

İlk olarak iPhone X ile birlikte akıllı telefon sektöründe kullanılmaya başlanan çentikli ekran, iPhone 12 ile değişiklik gösterecek. Şimdiye kadar daha küçük bir çentikli ekranın Apple tarafından kullanıma sunulacağı ifade ediliyordu. Yeni gelen tasarım çizim sızıntılarında da bu detaylar somut olarak kendini gösterdi.

iPhone 12 ekran

Twitter üzerinden paylaşılan yeni tasarım sızıntılarında sadece daha küçük çentiğin nasıl görüneceği değil, Apple’ın iOS 14 özellikleri arasında sunacağı widget sisteminin de nasıl olacağına ilişkin detaylar bulunuyor.

Android tarafındaki widget sisteminden farklı olarak Apple, paylaşılan görsellerden anlaşıldığı kadarı ile uygulama ikonları arasına dahil edilebilen bir widget sistemi üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda iPhone 12 ekran boyutları doğrultusunda ana ekrandaki uygulama ikon boyutları da widget ikonlarına göre farklılık gösterebilecek. Ancak şu an için bu konuda daha fazla detay aktarmak mümkün olmuyor.

Son olarak hatırlatmak gerekirse daha önce de Apple’ın 4 farklı iPhone 12 modeli üzerinde çalıştığı ve bu modellerin ekran boyutları ile birbirinden farklılık göstereceği ifade ediliyordu. Bu iPhone 12 ekran boyutlarının da normal modellerde 5.4-inç, 6.1-inç olacağı iPhone 12 Pro modellerde ise 6.1-inç ve 6.7-inç olacağı ifade ediliyor.

Kamera tarafında da yeni 2020 iPad Pro modelinde olduğu gibi LiDAR tarayıcı destekli bir set kullanılması bekleniyor. Genel tasarım noktasında ise iPhone 11 ve iPhone 11 Pro modelleri ile benzer bir tasarım anlayışının devam edeceğine dikkat çekiliyor.

https://shiftdelete.net/iphone-12-ekran-tasarimi-ilk-kez-goruntulendi