Close

Türkiye’de coronavirus salgını ne zaman biter?

Dünya genelinde “Corona virüsü ne zaman biter?” sorusuna net bir cevap verilemiyor. Ancak, ülkeler verileri analiz ederek bu konuda çeşitli tahminler yürütürken Türkiye için tahminler oldukça merak ediliyor. Sağlık Bakanlığı’ndan bugüne kadar tahminler konusunda herhangi bir açıklama gelmezken, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel‘den önemli bir açıklama geldi.

Salgına karşı tedbirlerin üç haftanın sonunda etkisini göstereceğini belirten Yamanel, kurallara uyarsak 2 -3 hafta sonra pik noktasına gelinebileceğini ve bu eşiği kırarsak salgınla mücadeleyi büyük oranda başarmış olacağımızı belirtti.

“Kurallara uyarsak 2-3 haftada o kritik eşiğe gelir, kırılmayı sağlayabilirsek, yani o yükselmeden sonraki o platoya dönme eşiğini yakalayabilirsek o zaman biz ülkece başarmış olacağız. Ve böylece de 2-3 ay içerisinde de virüsü kontrol altına alma ihtimalimiz olacak.”

“İşi olmayanın mutlaka evde kalması lazım ki izole olsun ve virüsten uzak kalsın. Kronik hastalığı olanlar, 65 yaşın üstünde olanlar çok önemli, bir de 20 yaşın altı tabii, hem bu hastalığı daha sağlıklı geçirdiği için hem de gezerek, dışarıda daha çok bulunarak daha fazla yaydığı için. Çalışması gerekenlerin sosyal mesafeye çok dikkat etmeleri, 1,5-2 metrelik mesafeyi korumaları, kalabalık ortamlarda maske takmaları ve el hijyenine mutlaka özen göstermeleri lazım.”

İkinci bir salgın tehlikesine karşı dikkatli olunmalı

Tabi, salgın pik noktasına ulaştığında hayatın hemen normale dönmesi mümkün değil. Bazı ülkelerin pik noktasından sonra tedbirleri gevşettiğini ve vaka sayılarının tekrar artmaya başladığını gördüğünü vurgulayan Prof. Dr. Yamanel, günlük hayata dönüşün kontrollü bir şekilde gerçekleştirileceğini belirtti.

Türkiye iyileşme sayıları konusunda gayet iyi durumda

Türkiye’deki iyileşme sayılarının gayet iyi olduğunu ve sağlık sisteminin bu konuda önemli role sahip olduğunu vurguladı. Hastalığın kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaştığına vurgu yapan Yamanel açıklamasına şöyle devam etti;

“Eğer konuşurken siz 10-15 dakika 1 metreden fazla yanaşıyorsanız karşıya bulaştırabiliyorsunuz. Ağzını kapatmıyorsanız öksürmeyle veya hapşırmayla karşıya bulaştırabiliyorsunuz. Bu nedenle özellikle tek kullanımlık mendille, öksürürken hapşırırken ağzımızı kapatmak çok önemli bir şey, eğer elimizde tek kullanımlık mendil yoksa o zaman dirsek içini kullanıyoruz. Çok şiddetli bir hapşırmayla mesela damlacığın 8 metre yayıldığını biliyoruz. Bu yayılmayı önlemek amacıyla mutlaka kurallara uymamız gerekiyor” dedi.

https://shiftdelete.net/turkiye-corona-virusu-ne-zaman-biter
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici İdari İşler Asistanı Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.