iPhone SE (2020) ile iPhone 8’in farkları

Share

Yaklaşık dört yıllık bir bekleyişin ardından tanıtan iPhone SE 2020 önceki modele kıyasla bambaşka bir tasarım ile karşımıza çıktı. Tahmin edilebileceği üzere iPhone SE 2020’nin iç kısmı, iPhone 8 ile neredeyse aynı şekilde.

Parça uyumluluğunu test etmek amacıyla SE’nin ekranını iPhone 8’e taktılar ve sorunsuz bir şekilde çalıştığı görüldü. Ancak, parmak izi okuyucunun yani Touch ID’nin sorunsuz bir şekilde çalışıp çalışmadığından bahsedilmiyor.

Biraz daha ileriye gitmek gerekirse: Yeni iPhone SE’ye iPhone 8 ana kartını takmak mümkün, ancak oldukça sınırlı bir kullanıma sahip. Ses, titreşim ve dokunmatik kontrolü gibi temel özellikler çalışırken SE’nin arka kamerası Apple A11 Bionic‘i taşıyan bu eski anakart ile uyumsuz.

Her iki cihaz da 1821 mAh kapasiteli bataryadan besleniyor. Ancak, yeni SE’de iPhone 11 tarzı yeni bir konnektöre geçiş yapılmış durumda.

Cihazın özelliklerini hatırlayacak olursak: 4.7 inç büyüklüğünde 750 x 1334 piksel çözünürlük sunan IPS LCD ekranın yer aldığı telefon, Apple A13 Bionic‘den güç alıyor. 3 GB RAM’e sahip olan telefon, tıpkı iPhone 8 gibi 1.821 mAh bataryadan besleniyor.

https://shiftdelete.net/iphone-se-2020-parcalarina-ayrildi