Close

Michael Jordan’ın ayakkabıları açık artırmada

Sotheby’s, Cuma günü 1985’te Michael Jordan’ın maçta giydiği bir çift Nike Air Jordan 1 spor ayakkabısını açık artırmaya çıkartıyor.

Nike Air Jordan 1, ilk kez 1984’de Peter Moore tarafından tasarlanmıştı. Vintage spor ayakkabılar, orta yükseklikte, kırmızı bağcıklar ve daha uzun Nike swoosh logoları ile Jordan için özel olarak üretilmişti. Çiftin, $ 100,000 ila $ 150.000 arasında satılacağı tahmin ediliyor ancak, ESPN ve Netflix ortak yapımı “The Last Dance” adlı belgesel göz önüne alındığında, bu fiyatın daha da artması bekleniyor. Açık artırma, 17 Mayıs’da sona erecek.

Spor Ayakkabı koleksiyoncusu ve spor ayakkabı müzesi Shoezeum’un kurucusu Jordan Geller,” bunlar tüm zamanların en ikonik ve imrenilen spor ayakkabıları. Bu çifte sahip olmak gerçek bir zevkti ve Michael Jordan’ı ve ‘The Last Dance’i izlerken eşim ve ben ayakkabıların yeni bir ev bulmasının zamanı geldiğine karar verdik” dedi. Sotheby’s’in e-ticaret geliştirme direktörü Brahm Wachter’a göre, bu açık artırma 10 gün içinde düzenlendi. Wachter, ”Jordan [Geller] beni aradı ve ESPN’in ‘The Last Dance’ belgeseline gelen reaksiyona bakıldığında, bu çifti çıkarmak doğru an olduğunu düşündüğünü söyledi” dedi.

MADVILLAIN — sara calixto @saracalixtocr

Spor ayakkabılarının üretim tarihini ve oyuncular için özel ve Tony Yang fabrikasında üretildiğini belirten “850204 TYPS” kodunu taşıdığını da ekledi. Wachter, ”850204, 1985’te Şubat (02) ve Nisan (04) ayları arasında yapılan üretim tarihini ifade ediyor ” dedi. “Bu üretim tarihi ve Michael’ın ayağını sakatladığı tarih (29 Ekim 1985) ile ayakkabıların 1985 Şubat ve 29 Ekim 1985 arasında bir süre içinde giyildiğini biliyoruz.”

Elle

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.