Close

Renault, F1’de bütçe kısıtlamasına gidiyor

Renault, otomobil fabrikalarından dört tanesini kapatma kararı alırken, Formula 1 programının durumu belirsiz.

Renault, finansal krizin etkilerini en aza indirebilmek ve tasarruf sağlamak için kapsamlı bir plan hazırlıyor. Fransız yayıncı Le Canard Enchaîné’ye göre, önümüzdeki hafta 2 milyar euroluk bir tasarruf planı yayınlanacak.

Renault’nun Fransa’daki dört fabrikasını kapatacağı iddia ediliyor.

İlk etapta Choisy-le-Roi, Dieppe ve Fonderie de Brittany’deki fabrikalar kapatılacak. Ayrıca önümüzdeki yıllarda, elektrikli araçlar Zoe ve Nissan Micra’nın üretildiği Flins-sur-Seine’deki fabrikanın aktivitesi de azaltılacak.

Yeni tasarruf planının Renault’nun Formula 1 takımı üzende nasıl bir etkiye sahip olacağı bilinmiyor. Fransız üretici, 2020’nin ardından hiçbir üreticiye motor sağlamadığı için motor tarafında gelir de elde edemeyecek.

2016’da F1’e dönen Renault’nun yakın gelecekte şampiyonayı terk etmesi beklenmiyor, ancak F1’e yatırılan paranın büyük oranda azaltılma ihtimali oldukça yüksek.

İddiaya göre Daniel Ricciardo’nun takımdan ayrılmasının sebeplerinden bir tanesi, Ricciardo’nun bu planlardan haberdar olmasıydı. Fransız üreticinin yıllık 20 milyon euro kazanan Ricciardo’ya yeni anlaşma kapsamında %30 ila %40 daha az maaş teklif ettiği söyleniyordu.

Renault fabrika kapatma konusuyla alakalı herhangi bir açıklamada veya yorumda bulunmadı. Geçici CEO Clothilde Delbos, 28 Mayıs tarihinde hem Nissan ile ortaklığın geleceğini hem de maliyet düşürme stratejisinin detaylarını açıklayacak.

Motorsport

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.