Close

Mobil operatörler bayramda kesinti yaşadı, ceza gelebilir

Ülkemiz mobil internet altyapısı iyi bir konumda olsa da, GSM operatörleri son dönemde acil durumlardaki başarısızlıkları ile gündemde. Deprem sonrasında yaşanan yoğunluk nedeniyle saatler süren kesintiler yaşanması kullanıcıları mağdur ederken, BTK operatörlere ceza kesmişti.

Benzer bir durum bugün sabah saatlerinden itibaren yaşanmaya başlandı. 81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayramlaşmaya gidemeyen insanlar, telefon aracılığıyla birbirlerinin bayramını kutlamaya başladı. Ancak, birçok bölgede kullanıcılar arama yapamamaya başladı. Yaşanan yoğunluk sonrasında “Operatörler çöktü mü? Neden arama yapılamıyor?” gibi sorular akıllara geldi.

Turkcell tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Turkcell’lilerin diğer Turkcell’li kullanıcılara doğru yaptıkları aramalarda herhangi bir aksama bulunmamaktadır. Şebekemizden diğer operatörlere yönelik gerçekleşen aramalarda ise Turkcell kaynaklı olmayan kesintiler meydana geldiği görülmektedir.”

26 Eylül 2019’da Silivri açıklarında gerçekleşen 5.8 büyüklüğündeki deprem İstanbul’da da hissedilmişti. Bu deprem sonrasında GSM operatörleri yoğunluğu kaldıramadı ve telefon görüşmelerindeki aksaklıklar 27 saate kadar ulaştı.

1 saat 15 dakikalık kesinti nedeniyle Turkcell, 2018 yılı net satış tutarı olan 13 milyar 935 milyon 760 bin 609 TL’nin yüz binde 15’i olan 2 milyon 90 bin TL para cezasına çarptırıldı. Vodafone‘da ise 1 saat 45 dakikalık gecikme yaşandı. Bu sebeple 2018 yılı net satış tutarı olan 8 milyar 196 milyon 856 bin 873 TL’nin onbinde 3’ü oranında 2 milyon 459 bin TL ceza kesildi.

27 saat ile en uzun kesintinin yaşandığı Türk Telekom ise 2018 yılı net satış tutarı olan 7 milyar 532 milyon 437 bin 126 TL’nin on binde 7’si oranında: 5 milyon 272 bin TL para cezası aldı.

https://shiftdelete.net/operatorlere-bayram-cezasi-gelebilir
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.