Starbucks dönüşüm geçirecek

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, salgın sırasında kapalı kaldı. Bu süreçte birçok kafesini kapatan Starbucks’ın dünyadaki mağaza sayısı ele aldığında tahmin edebileceğiniz gibi kaybı çok büyük. Yeni yayımlanan bir rapora göre Starbucks dönüşüm geçirecek. Kahve zinciri aslında, Coronavirüs sonrası fiziksel mağazalarından kaynaklı yaşadığı kayıplarını kapatmak adına ”zorunlu bir dönüşüme” gitmek durumunda kalıyor.

Forbes’te yayımlanan rakamlara göre Starbucks üçüncü çeyrekte potansiyel olarak 3 milyar dolardan fazla gelir kaybetti. Bunun ardından şirket tarafından gelen açıklama ile kahve zinciri dijitalleşmeye yatırım yapacak. Paket servis seçeneklerini dünya çapında geliştirmeyi planlayan şirket bu kapsamda dijitalleşme adına önemli bir dönüşüm geçirecek.

Hatta şirket, sadece bir buçuk yıl içinde ABD ve Kanada’da bulunan 400’e kadar yaklaşan fiziksel mağazasını kapatacağını ya da bunları dijitalleşme için dönüştüreceğini aktardı. ”On the go” formatını geliştirmeyi hedefleyen Starbucks bu noktada ilk olarak fiziksel mağazalarını kapatmayı planlıyor.

Şirketin planları arasında önümüzdeki 18 ay içinde yüzlerce mağazasını daha fazla seçenekle birlikte dönüştürmek var. Starbucks’ın mobil uygulaması üzerine odaklı siparişlere yüklenecek olan şirket, aynı zamanda bir süredir kullanımda olan kolay sipariş vermeyi sağlayan ”sipariş ver, al ve git” modeline odaklanacak.

10 Haziran 2020 tarihinde internet sitesinde bir yazı ile bu kararlarını duyuran Starbucks’ın bu dönüşümünün önemli bir pazar olan Türkiye için geçerli olup olmayacağı henüz bilinmiyor ancak şirketin bütün kafeleri için bu kararı alması bekleniyor.

https://shiftdelete.net/covid-19-bilancosu-starbucks-donusum-gecirecek