Mac kullanıcıları yeni işlemci ile Windows yükleyemeyebilir

Apple bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullanmaya başladığından beri Windows gibi alternatif işletim sistemleri yükleyebiliyoruz. Bu hafta ARM tabanlı yeni nesil cihazların duyurulması ile birlikte Windows engeli gibi durumlar konuşulmaya başlandı. Bootcamp yazılımını kullanarak üçüncü parti işletim sistemlerini yükleyen Mac kullanıcıları telaşa kapıldı.

Apple ve Intel arasındaki ortaklık, Mac dünyasını PC’lere bir adım yaklaştırıyordu. Bu sayede Hackintosh kullanarak MacOS, PC’lere yüklenebiliyordu. Fakat ilerde durum aynı olmayacak.

2006 yılında Apple’ın PowerPC işlemciler yerine Intel işlemcilere yönelmesi ile Windows’un Mac platformuyla tanışmasının önü açılmıştı. Bootcamp yazılımı ile ikinci işletim sistemi olarak Windows edinen kullanıcılar ARM tabanlı Mac dönemi ile sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

İşlemci desteğinden ötürü MacOS’in dışına çıkılabilmesi şuan için mümkün görünmüyor, ancak Microsoft’un desteği ile bu sorun çözülebilir. Zira Mac kullanıcıları arasında Windows 10 kullanan azımsanamayacak bir kesim var. Muhtemelen Microsoft bu kesimden vazgeçmek istemeyecektir.

Bu sorunun önüne VMWare gibi sanallaştırma programları kullanılarak geçilebilir, fakat işlemci farkından dolayı stabil bir kullanım elde edilmesi pek mümkün görünmüyor. Yani teknik anlamda Windows’u ARM işlemcili cihazlarda kullanmak imkansız. WWDC 2020‘de BootCamp yazılımından bahsedilmemesi kullanıcıları şüpheye düşürdü, bakalım ilerleyen günlerde bir açıklama veya alternatif yol görecek miyiz.

100 milyondan fazla Mac kullanıcısı Windows engeli ile karşı karşıya kalabilir.

https://shiftdelete.net/mac-kullanicilari-icin-windows-engeli