Close

Mercedes F1, ırkçılığa dikkat çekmek amacıyla siyah araçla yarışacak

Son yıllarda Formula 1’i domine eden ve “Gümüş Oklar” (Silver Arrows) lakabıyla tanınan Mercedes F1 takımının bu sezon kullanacağı arabalar “ırkçılık ve ayrımcılığa karşı hamle olarak” siyah olacak.

Mercedes F1 takımı, 2010’da kurulmasından bu yana her sene gümüş renkteki arabalarlar pistteki yerini almıştı.

Bu sene 7. defa dünya şampiyonu olarak Michael Schumacher’in rekorunu egale etmeye çalışacak olan Mercedes pilotu Hamilton, dünyanın çeşitli yerlerinde devam eden “Siyah Canlar Kıymetlidir” (Black Lives Matter) hareketine destek veren ilk F1 yıldızı olmuştu.

Mercedes’in Takım Müdürü Toto Wolff, kararla ilgili olarak, “Irkçılık ve ayrımcılığın toplumumuzda, sporumuzda veya takımımızda hiçbir yeri yok: bu Mercedes’teki temel inancımızdır. Ancak doğru inançlara sahip olmak, sessiz kalıyorsanız yeterli değildir” dedi.

Wolff, bu sebeple platformlarını seslerini duyurmak için kullanmak istediklerini ve “daha fazla çeşitliliğe olan bağlılıklarını göstermek için” 2020 sezonu boyunca siyah renkte bir arabayla yarışacaklarını söyledi.

Takımın pilotları Hamilton ve Valtteri Bottas’ın da sezon boyunca beyaz değil, siyah tulumlar giyecekleri bildirildi.

T24

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Ali Bardakçı

Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Ali, iş yaşamını aynı şehirde sürdürüyor. 19. yüzyıl sanat akımları üzerine hobi amaçlı çalışmaları bulunan Ali, Serinletici'de gündemi her alanda takip etmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.