Close

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, coronavirus’e yakalandı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.

Bolsonaro, dördüncü defa koronavirüs testi olmak ve ciğerlerini kontrol ettirmek için hastaneye gitmişti. Bolsonaro’da 38 derece ateş olduğu kaydedilmişti.

Koronavirüs testinin pozitif çıktığını televizyondan gazetecilere ve halka duyuran Bolsonaro, “Bu hastalığın eninde sonunda toplumun önemli bir kısmına yayılmasını bekliyorduk, sonunda bana da geldi” dedi.

Brezilyalı lider, bugüne kadar koronavirüs krizinin etkilerini küçümsemesi dolayısıyla eleştiriliyordu.

Brezilya, 1,6 milyon koronavirüs vakası ve 65 bin kişinin koronavirüs yüzünden hayatını kaybetmesiyle krizi en olumsuz şekilde yaşayan ABD’den sonraki ikinci ülke.

Bolsonaro, ekonomiye zarar verdiği gerekçesiyle eyalet liderlerini sokağa çıkma yasaklarını gevşetmeye çağırmış, maske takmanın etkilerini hafife alan açıklamalar yapmıştı.

Salgına karşı yeterince önlem almamakla suçlanan Brezilya lideri, daha önce koronavirüs için “Basit bir grip gibi” demişti.

Ülkede Bolsonaro’nun koronavirüse karşı aldığı önlemleri eleştiren iki sağlık bakanı görevlerinden istifa etti.

Maskesiz etkinliğe katıldı

Bolsonaro, pazar günü ABD Büyükelçiliği’ndeki 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarına katıldı.

Dışişleri Bakanı Ernesto Araújo’nun paylaştığı fotoğrafta katılımcıların maske takmadığı ve sosyal mesafe kurallarına özen göstermediği görüldü.

Resim

Genelde maske takmayan aşırı sağcı lider, koronavirüs testi olmak için gittiği hastane civarındaki destekçilerini ise yüzünde maskeyle selamladı.

Bu sefer sosyal mesafeye dikkat eden Bolsonaro, iyi hissettiğini söyledi.

Bolsonaro sonuçlar çıkmadan önce “Ciğerlerim iyi gözüküyor” açıklamasında bulunmuştu.

Bolsonaro’nun ekibinden önceki gün yapılan açıklamada ise siyasetçinin pazar gününden beri kendini iyi hissetmediği, koronavirüs test sonucu beklenirken Bolsonaro’ya hidroksiklorokin tedavisinin uygulanmaya başlandığı aktarılmıştı.

Rakamları açıklamama kararı Yüksek Mahkeme’den döndü

Bolsonaro daha önce Brezilya’daki cezaevleri, kiliseler, mağazalar ve okullarda maske takma zorunluluğu getiren koronavirüs önlemleri yasasının bazı kısımlarını veto etmişti.

Ülkede bazı eyaletler ve kentler, merkezi idareden bağımsız olarak maske zorunluluğu uyguluyor.

Brezilya, haziran ayının başında açıkladığı bir karar ile bundan sonra koronavirüs ölüm ve vaka sayılarını açıklamayacağını duyurmuştu; ancak bu karar daha sonra Yüksek Mahkeme tarafından bozuldu.

BBC

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.