100 yaşındaki savaş gazisi şövalye ilan edildi

Britanya Kraliçesi 2. Elizabeth en anlamlı şövalyelik törenini, Ulusal Sağlık Sistemi için 25’er metrelik 100 turu yürüteciyle atarak 33 milyon sterlin bağış toplayan 100 yaşındaki savaş gazisi Tom Moore için düzenledi.

Neoliberalizmin ABD ile birlikte beşiği olan Britanya’da Muhafazakar Partili Başbakan Boris Johnson (BoJo) koronavirüs pandemisine karşı sürü bağışıklığından medet umar ve finansal kaynakları kesilmiş Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) en temel maskeden bile yoksun haldeyken, NHS için bağış toplama eylemi yapan 100 yaşındaki savaş gazisi Tom Moore, Kraliçe 2. Elizabeth tarafından şövalye ilan edildi.

2. Dünya Savaşı’nın yüzbaşısı Tom Moore, NHS’ye bağış toplamak için Bedfordshire’daki evinin bahçesinde 25’er metreden oluşan 100 turu yürüteçleriyle tamamlama eylemi yaptığında hedeflediği 1000 sterlinin çok ötesine geçerek 32 milyon 794 bin 701 sterlin toplamıştı.

Başta BoJo’nun hiçbir önlem almaması nedeniyle çok sayıda sağlık çalışanını pandemiye kurban veren NHS’ye cansuyu sağlayan 100 yaşındaki savaş gazisi, eyleminin simgesi haline gelen yürüteçleriyle birlikte bu kez Windsor Kalesi’nde yürüdü.

Kraliçe tarafından şövalye unvanıyla onurlandırılacağı ilk açıklandığında “Umarım kılıçla eli ağır değildir. O zamana kadar zavallı, yaşlı, zayıf bir ruh olabilirim” diye dalga geçen Yüzbaşı Moore için şövalyelik törenini 2. Elizabeth bizzat düzenledi.

Nayn