Akıllı telefon satışları 2020 ikinci çeyrekte de düştü

Bu sene insanlığın ve birçok sektörün başına üzücü olaylar geldi. Bu olaylardan bir tanesi olan COVID-19 salgını, akıllı telefonları etkilemeye devam ediyor. Akıllı telefon satışları ne yazık ki 2020 lanetini yenemiyor. Son durum ne?

Asyalı bir araştırma şirketi olan Counterpoint Research, günümüzün bazı popüler akıllı telefon markalarını analiz ettiğini açıkladı. Bu firmanın yaptığı araştırmada geçen yılın ikinci çeyreği ile bu yılın ikinci çeyreği karşılaştırıldı.

Yapılan karşılaştırmada Alcatel, Apple, LG, Motorola, Oneplus, Samsung ve ZTE yer aldı. Counterpoint Research tarafından yayımlanan görsele baktığımızda corona virüsü salgınının akıllı telefon satışlarını ne kadar çok etklediğini anlayabiliyoruz.

Akıllı telefon satışları 2020

Bu yılın ikinci çeyreğinde Hindistan pazarındaki payı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 oranında düşen Samsung, ABD pazarında geçen yıla göre sadece yüzde 10’luk bir düşüşe şahit oldu. Apple cephesinde ise yüzde 23 oranında bir düşüş yaşandığını görüyoruz.

Bu salgından en çok etkilenen markalar arasında LG de bulunuyor. Akıllı telefon satışlarının yüzde 35 oranında düştüğüne tanıklık eden Güney Koreli şirket; OnePlus, Motorola ve ZTE kadar büyük bir gelir kaybı yaşamadı.

Akıllı telefon satışları

2004 yılında kurulan Alcatel, rakiplerini şaşırtmayı başardı. Sadece yüzde 11’lik bir düşüş yaşayan bu firma, ABD’deki popülerliğini korumaya devam ediyor. Listedeki diğer markaların performansı nasıl?

ABD için geçerli olan bu istatistiklere bir göz attığımızda OnePlus’ın yüzde 60 oranında, Motorola’nın yüzde 62 oranında ve ZTE’nin yüzde 68 oranında gelir kaybına maruz kaldığını görüyoruz.

2020 akıllı telefon satışları

Akıllı telefon piyasasındaki bu ciddi düşüş, bu yılın mart ayında başlamıştı. Mayıs ayının sonuna kadar süren bu gerileme, yerini yükselişe bıraktı. Akıllı telefon üreten markaların bu yükselişe rağmen mutlu olduğunu söyleyemeyiz.

https://shiftdelete.net/akilli-telefon-satislari-2020-lanetini-yenemiyor