6 otomobil firması zam nedeniyle uygun kredi paketinden çıkartıldı

Kamu bankaları, yapılan uyarılara rağmen araçlarında fiyat artışı yapan 6 otomobil markasının “yerli üretime özel taşıt kredisi” kampanyasından çıkarıldığını belirtti.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamada Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota’nın “yerli üretime özel taşıt kredisi” kampanyasından çıkarıldığı duyuruldu.

Kamu bankaları, atılan bu adımın sebebini söz konusu markaların daha önce yapılan uyarılara rağmen araçlarında fiyat artışına gitmesi olarak açıkladı. Açıklamada, söz konusu fiyat artışlarının yerli üretimi teşvik amacı taşıyan kredi kampanyasını etkisiz kıldığı belirtildi. İşte kamu bankaları tarafından yapılan açıklamanın tamamı:

“Anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilerimize firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49 – yüzde 0,64 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulmuştur. Yapılan iş birlikleri ile hem taşıt sahibi olmak isteyen müşterilere uygun koşullar ile finansman sağlanmış hem de otomotiv sektörüne önemli bir hareketlilik getirilmiştir. Sağlanan finansman imkanı otomotiv sektöründen de büyük övgüler almıştır.

Diğer taraftan, kredi kampanyalarının firmalar tarafından fiyat artışı için bir fırsata dönüştürülmemesi ve olası fiyat artışları ile vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için; açıklanan kredi paketlerinin kapsamına ve amacına uygun olarak faaliyet gösteren firmalarla çalışılacağı, sunulan uygun finansman imkanını, ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firma olması durumunda ilgili firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağı 02.06.2020 tarihli basın açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu.

Bugün gelinen noktada, Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmalarının belirtilen açıklamalara rağmen fiyat artışları yaptıkları görülmüştür. Yerli üretimi teşvik amacı taşımasına ek olarak bireysel ve kurumsal müşterilerimizin düşük maliyetli finansmana erişimini amaçlayan taşıt kredisi paketinin amacına aykırı hareket eden Honda, Hyundai, Fiat, Ford, Renault ve Toyota firmaları kredi paketi kapsamından çıkarılmıştır.”

https://www.donanimhaber.com/kamu-bankalari-6-otomobil-markasinin-kredi-paketinden-cikarildigini-duyurdu--123678