Instagram, TikTok’a rakip Reels’i yayınladı

Instagram geçen ay yeni bir özellik olan Reels’i tanıtmıştı. Özellik şu anda popüler olan TikTok’a rakip olacağı şeklinde yorumlanmıştı. Biliyorsunuz TikTok şu anda hem uygulama olarak kullanıcıların dilinde hem de devletler nezdinde ”gizlilik endişeleri” sebebiyle gündemde yer alıyor. Facebook da popüler platformu için yeni özellikler ekliyor. Instagram Reels özelliği şu anda kullanıma sunulmuş durumda.

Instagram Reels özelliği bizlere neler sunuyor?

Instagram kullanıcılarına sunacağı bu yeni özellik için ağustos ayını işaret etmişti. O gün geldi çattı. ABD başta olmak üzere 50’den fazla ülkede iOS ve Android kullanıcıları için sunulan Reels özelliği, kişilere 15 saniyelik kısa videolar çekme ve bu çekilen videoları düzenleme imkânı tanıyor.

Türkiye’de açılan bu özellik şu anda kullanılabiliyor. Bazı Türk Instagram fenomenlerinin ilk paylaşımlarını yaptığı bu özellik, diğer kullanıcılara da ulaşıyor.

Instagram Hikâyeler özelliğini de Snapchat’ten kopyalamıştı. Şimdi ise başta ABD, Hindistan ve Japonya gibi ülkelerde yasaklanması gündeme gelen TikTok’un kısa videolar konseptini bünyesine kopyalıyor.

Kullanıcıların 15 saniyelik videolar çekmesine olanak sağladığı özelliği Reels, Instagram içerisinde TikTok deneyimi yaşanmasını sağlayacak. Yeni özellik için bazı TikTok özelliklerinin direkt alındığını söylemek mümkün. Örneğin kullanıcılar, Reels’i kullanarak Instagram’ın müzik kütüphanesinden müzikleri seçebiliyor. Bunun yanında video geçişlerini de çok daha akıcı bir hale getirecek yerleşik araçlar yer alıyor.

Gelelim Reels’in TikTok’tan ayrılan yönüne: Yeni özellik Instagram ekosistemine bağlı olduğu için insanların çektikleri kısa videoları uygulama üzerinden arkadaşlarına göndermelerine olanak tanıyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar Instagram’a özgü AR filtrelerini ekleyebiliyor olması, diyebiliriz.

Özellik ile hazırlanan videolar ise şu şekilde görünüyor:

https://shiftdelete.net/instagram-tiktok-rakibi-reels-kullanima-sundu