İkinci el refurbished (yenilenmiş) telefon dönemi başlıyor

Amiral gemisi telefonların ülkemizde 10 – 15 bin TL fiyatlara ulaşması ve orta seviye için 3000 TL gibi fiyatların normalleşmeye başlaması sonrasında ikinci el telefon satışları ciddi bir şekilde artmaya başladı. İnsanların büyük bir bölümü bütçesi yetersiz olduğu için üst seviye telefonları alamazken, Ticaret Bakanlığı ikinci el cep telefonu ve tablet satışı için düzenleme yaptığını duyurdu.

Bu düzenleme ile ABD’de oldukça yaygın olan ve refurbished olarak adlandırılan ‘yenilenmiş ürünlerin’ ülkemizdeki yasal altyapısı oluşturuluyor. Kullanılmış olan bu ürünleri satın alanlar garanti belgesi sayesinde kendini güvenceye alıyor.

Kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçladıklarını belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu ürünlerin en az 12 ay garanti ile satılacağını duyurdu.

Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında ‘yenilenmiş ürün’ ibaresine yer verilmesi zorunlu kılındı. Bir diğer detay ise her yenilenmiş cihazın satılamayacak olması.

Kullanılmış cep telefonu ve tabletler, bakanlıktan onay alan yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilenecek. Yönetmelik taslağı için görüşlerin alınmaya devam edildiğini belirten Bakan Pekcan yakın zamanda hayata geçeceğini bildirdi.

https://shiftdelete.net/ikinci-el-telefon-satisinda-yeni-donem