Apple Watch Series 6 tanıtıldı; işte fiyatı ve özellikleri!

Apple’ın canlı olarak düzenlediği 15 Eylül etkinliği kapsamında Apple Watch Series 6 özellikleri ve fiyatı resmiyet kazanmış oldu. Dev üreticinin yeni akıllı saati ile ilgili detaylar birçok ürünle beraber etkinlikte paylaşıldı. İşte saatin teknik özellikleri ve açıklanan diğer detayları.

Apple’ın yeni nesil akıllı saati hakkında ortaya atılan onca iddiadan sonra sonunda saatin kendisini görebildik. 15 Eylül etkinliğindeki diğer ürünlerle birlikte Apple Watch tarafında amiral gemisi bir model görüyoruz.

Saatin 40mm ve 44mm olmak üzere iki farklı opsiyonu bulunuyor. Retina ekran teknolojisinin bir nimeti olarak önceki nesilde olduğu gibi yeni nesilde de Always On Retina özelliğini görüyoruz.

Yeni nesilde 5GHz Wi-Fi desteği unutulmamış. Saatin yalnızca GPS‘e sahip olan ve GPS + Hücresel veri destekleyen iki farklı opsiyonu bulunuyor.

apple watch series 6 teknik özellikleri ve fiyatı

Apple Watch ilk defa Product (RED) renk seçeneği ile geliyor. Bu rengi tercih ettiğiniz zaman Covid-19 ile mücadele kampanyasına bağışta bulunmuş da oluyorsunuz. Kırmızı renk seçeneğinin dışında gümüş rengi, altın rengi ve uzay grisi renk seçenekleri de bulunuyor.

apple watch series

Yukardaki görselde bazı saatlerin silikon, bazılarının ise örgülü yapıda olduğunu görebiliyorsunuz. Bu kayışı istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz. İki kayış türü de 9 adet deliğe sahip. Solo Loop silikon kayışta kullanılan malzemenin bükülebilme oranı oldukça yüksek, sektördeki diğer akıllı saatlerin kayışlarından daha rahat bir yapı Solo Loop’ta yer alıyor. Aynı şekilde örgülü olan kayış da kalite odaklı üretilmiş.

apple watch series 6

Kandaki oksijen değerinin ölçülmesine yarayan yeni özellik ile Apple Watch sağlık alanındaki yeteneklerini geliştiriyor. Covid-19’un tespitinde önemli bir faktör olan kan basıncı düştüğünde saat bunu size bildiriyor. Kandaki oksijen değerinin bilinmesinin gelecekte ne gibi özellikleri getirebileceği hakkında çalışmalar devam ediyor.

apple s6 işlemcisi

Apple’ın yeni çift çekirdekli S6 işlemcisi yeni nesil Apple Watch’ta yer alıyor. Bu işlemci önceki nesil olan S5 işlemcisinden yüzde 20 daha hızlı çalışıyor. Bu hız artışına rağmen saatin pil ömrü 18 saat olarak vadediliyor. Yeni nesil Apple Watch önceki nesilden daha hızlı şarj oluyor; tam şarj kapasitesine ulaşılması yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

memoji

Daha önceden de aşina olduğumuz Memoji özelliği yeni nesil Apple Watch’ta arkaplan olarak kullanılabiliyor. Mevcut Memoji’nizi iPhone’unuz üzerinden aktarabiliyorsunuz.

apple watch series 6 özellikleri ve fiyatı

Saatin dışı yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum kasadan oluşuyor. Üretim kısmında da tamamen yenilenebilir enerji kullanılmış. Karbon ayak izinin azaltılması ve çevrenin korunması adına Apple, tıpkı yeni nesil MacBook’ta olduğu gibi Apple Watch’u da çevreci hale getiriyor.

apple fitness+

Apple Watch antrenman konusunda da oldukça yetenekli hale geldi. Saat içerisinde bulunan yeni barometrik çip sayesinde saatin bulunduğu yükseklik hesaplanabiliyor. Bu da egzersizlerin otomatik olarak algılanmasında büyük rol oynuyor. Bununla birlikte fitness yaparken ölçülen egzersiz verilerini herhangi bir videonun içerisine bilgi kutucuğu olarak ekleyebiliyorsunuz.

watchos 7

WWDC 2020’de karşımıza çıkan watchOS 7, bu saatte ön yüklü olarak geliyor. watchOS 7 ile birlikte Apple Watch kullanan diğer aile üyeleri arasında senkronizasyon kurulabiliyor. Bir iPhone’a sahip olmayanlar da aile senkronizasyonu özelliğini kullanabilecek.

apple watch uyku takibi

Apple Watch saatlere gelmesi uzun süredir beklenen uyku takibi özelliği, yeni nesilde bulunuyor. watchOS 7’nin avantajlarından belki de en kıymetlisi olan bu özellik uykuya daldığınız andan itibaren uyku kalitenizi ölçüyor. Dönem dönem uyku kaliteniz hakkında istatistikler karşınıza çıkabiliyor.

yeni nesil apple watch

Saatin çevrecilik odaklı tasarlandığından bahsetmiştik. Apple’ın söylediğine göre karbon ayak izi değerinin azaltılması için kutu içeriğine bir şarj aleti konmamış. Saati önceki nesille kıyasladığımızda gelen yeni özelliklerin şunlar olduğunu görüyoruz:

  • Yeni arayüzler
  • Daha geniş ekran
  • Yerden yükseklik tespiti
  • Uyku takibi
  • watchOS 7 ile aile takibi
  • Yüzme için kullanım desteği
  • Hücresel desteği (opsiyonel)
  • Solo Loop ve Solo Loop örgülü kayışlar
  • Pusula ve barometrik çip
  • Apple Watch Series 6 fiyatı

Apple Watch Series 6 başlangıç fiyatı 3699TL olarak belirlendi.

https://shiftdelete.net/apple-watch-series-6-fiyati-ve-ozellikleri