Close

Markaların her geçen gün daha etkileyici bir ürün sunduğu SUV pazarı ilginç bir hal almaya devam ediyor. Hyundai’nin C-SUV segmentinde bulunan aracı Tucson da yeni nesliyle büyük değişikliklerin geldiğini haber veriyor.

Tucson’un çarpıcı tasarımı daha ilk bakışta dikkatleri üzerine çekiyor. 5 parçaya bölünmüş LED farlar ve tampon köşelerinde sunulan ek aydınlatma grubu çok ilginç görünüyor. LED ünitelerin aldığı şeklin ön panjurda da devam etmesiyle farlar kapalı olduğunda sanki burası tek parçaymış gibi duruyor.

Yan bölüme geçtiğimizde köşelerin sertleştiği görülebiliyor. Üstleri düz çamurlukları şişik görünen Tucson’un siyah renkli yan etekleri de dışarıya doğru çıkan bir yapıya sahip. Siyah renkli tavan opsiyonuyla alınabilen otomobilin jant çapları da 19 inçe kadar çıkabiliyor. Şık yan aynalar ve C sütunu seviyesinde görülen detaylar Kona’yı hatırlatıyor.

Cesur tasarımı arkada da devam eden aracın ince uzun stopları, kenarlarda aşağıya doğru açı almış. Yakından bakıldığında bu parçaların da üçgen detaylara sahip olduğu görülebiliyor. Marka logosu arka cama alınmış. Çift egzoz çıkışıysa önceki nesil Tucson’dan alınmış gibi.

4.5 metrelik boyu eskisinden 20 mm uzun olan Tucson’un genişliği 15, yüksekliğiyse 5 mm artmış. Aks mesafesi de 10 mm artışta olan otomobilin arka koltuklarında sunulan diz mesafesinde 26 mm artış yaşanmış. Motor seçeneğine göre bagaj hacmi 546 litre ile 620 litre arasında değişen otomobilin arka koltuk sırtlıkları artık 3 parçalı olarak katlanabiliyor ve hacmi 1.800 litreye ulaştırıyor.

İç mekanda da bambaşka bir tasarım sunan otomobilde dört kollu direksiyon simidi, dijital gösterge paneli ve vites kolunun yerini alan selektör görülebiliyor. Orta konsolun tamamı dokunmatik hale gelirken havalandırma ızgaraları da incelmiş. Araçta üç bölgeli havalandırma sistemi sunulduğunu da belirtelim.

Güvenlik ve elektronik yardımcılarında da çoğalma gözlenen Tucson’da GPS’ten aldığı konum bilgilerine göre de hareket edebilen adaptif hız sabitleme sistemi, ön yolcular arasına yerleştirilen hava yastığı ve sinyal verilen tarafta yer alan kör nokta kamerasının görüntüsünü dijital gösterge tablosuna ileten yardımcı kullanılmış.

Avrupa pazarında 1.6 litre hacimli birkaç motor seçeneği sunacak olan Tucson’un diğer ülkelerde daha büyük hacimli üniteleri de olacak. Benzinli ve Diesel motorlar sırasıyla 150 ve 115 beygir giriş güçleri sunarken 48 Volt hafif hibrit sistem istendiğinde Diesel motor 136 beygir güce çıkacak. Aynı yardımcı, benzinli motorda 150 ve 180 beygir güç seviyelerinde sunuluyor.

İlerleyen aylarda şarj edilebilir hibrit modeli de tanıtılacak Tucson’un kendi kendini şarj edebilen hibrit seçeneğindeyse 60 beygir gücünde elektrik motoru kullanılmış. Karma gücü 230 beygir, torkuysa 350 Nm olan seçenek, birçok diğer Tucson versiyonu gibi iki veya dört tekerlekten çekişli olarak alınabiliyor. Araçların motor ve çekiş sistemlerine göre tam otomatik, çift kavramalı, manuel ve akıllı manuel olmak üzere toplam dört şanzıman seçeneği bulunuyor.

https://onurkoray.blogspot.com/2020/09/hyundai-tucson.html
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.