Köpekler de orta yaş sendromu yaşıyor

Yeni yapılan bir çalışmaya göre köpekler orta yaş sendromu yaşıyor. İnsanların en tatlı dostları arasında yer alan köpeklerin tıpkı bizler gibi orta yaş sendromuna girdiğini ortaya çıktı. Köpeklerdeki kişilik değişikliklerine odaklanan yeni bir araştırmaya göre, köpeklerin üç yaşına geldiklerinde yenilik arayışını durdurma eğiliminde olduklarını ve altı yaşından sonra kişilik değişiklikleri yaşadıklarını ortaya çıkartıyor.

İnsan kişilikleri zaman içinde değişme eğilimindedir. Bu nadir ve ani değişiklikler olmasına rağmen uzun yıllar hayata bakış tarzımızı, kişiliğimizi yani genel anlamda hayatımızı şekillendiren kararlar haline gelebilir. İnsanların birçoğu kırklı ve ellili yaşlarına geldiğinde bir farkındalık yaşar ve bu da orta yaş krizi olarak adlandırılır.

Görünüşe göre, insanların en iyi arkadaşı, insanlardan çok daha kısa bir zamanda kişiliğinde benzer değişiklikler yaşayabiliyor. Scientific Reports’ta yayımlanan yeni bir çalışmada, araştırmacılar, köpeklerin hayatlarının nispeten öngörülebilir bir noktasında dünya algılarında bir değişim geçirme eğiliminde olduklarını ve bu değişimin onları yeni deneyimlerle daha az ilgilenmeye ve bir şekilde daha fazla yorgun hissetmelerine neden olduğunu keşfetti.

Kopekler-orta-yas-sendromu-yasiyor-00

Evcil hayvan denildiğinde köpekler insanların bakmayı en çok tercih ettiği hayvanlar arasında yerini alıyor. Yapılan araştırmalara göre, köpekler 15 bin yıl önce kurtlardan evcilleştirildi. Yani insanlarla uzun yıllardır haşır neşir olan bu dostlarımız, git gide bize benzemeye başlıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla köpekler, üç yaşına geldikten sonra yeni yerler ve deneyimler konusunda yorgun olma eğilimine geçiyor.

Bu çalışma ile gördüğümüz kadarıyla köpeklerdeki kişilik değişikliklerinin insanlardakine çok benziyor. Araştırmacılar, aynı cinsten 200’den fazla köpek arasında köpeklerin bu davranışlarını izlemek için birçok deney gerçekleştirdi. Ekip, inanılmaz derecede akıllı oldukları bilinen ve yaşları bir yaşından 15 yaşına kadar değişen Border Collie cinsi köpekleri seçti. Seçilen köpekler yaş gruplarına göre sınıflandırılarak, yeni deneyim, çevre ve benzeri durumlarla karşı karşıya bırakıldılar.

Araştırmacılar, köpeklerin oluşan kişiliği hakkında ilginç sonuca ulaştı. Köpekler orta yaş sendromu ile birlikte üç yaşından sonra yeni şeylerle daha az ilgilenme eğiliminde. Bu değişiklik, henüz o yaşa ulaşmamış köpeklerde bile öngörülebilirdi ve takip testleri, değişikliği her köpeğin hayatında aşağı yukarı aynı zamanda doğruladı.

https://shiftdelete.net/kopekler-de-insanlar-gibi-orta-yas-krizine-giriyor