Tesla’dan coronavirus döneminde yeni satış rekoru geldi

Tesla, pandemiye rağmen elektrikli otomobil satışlarında yeni bir rekora imza atarak üst üste beşinci kez çeyrek karı açıkladı. Firma teslimatların %54 artmasıyla Eylül ayına kadarki üç ayda 8,7 milyar dolar kar elde ettiğini belirtti.

BBC’nin haberine göre Firma bu yıl 500 binden fazla araç teslim etmeyi umduklarını, ancak koşullar nedeniyle bunun zor hale geldiğini ifade etti. Ocak ayından bu yana müşterilerine 320 binden az araç teslim etse de Tesla, bu rakamın neredeyse yarısını 30 Eylül’de sona eren üçüncü çeyrekte elde etti. Bu periyotta 139 bin 593 araç satan firmaya aynı zamanda analistler tarafından artan rekabete karşı dikkatli olma uyarısı geldi.

Tesla pandemi döneminde kar açıklad

Öte yandan birçok otomobil üreticisinin salgından etkilendiği bir dönemde firmanın yakaladığı başarı yıllarca kar edememesinden yakınan yatırımcılar tarafından fark edilmedi. Firmanın hisseleri yıl başından bu yana dört katı değer kazanırken dün borsada yükselişe geçti.

Toyota gibi rakiplerine kıyasla daha az araç satan Tesla, dünyadaki otomobil üreticileri arasında en yüksek piyasa değerlerinden birine sahip. Elektrikli araç üretimine yönelmeye başlayan rakipleriyle mücadeleye hazırlanan firma, geçtiğimiz günlerde kendi pillerinin üretimine başlamak da dahil olmak üzere bir dizi iddialı planını açıklamıştı.

Ayrıca firma 2021 yılında Berlin’in dışındaki yeni fabrikasında üretime başlamayı umduğunu belirtti.

https://shiftdelete.net/tesla-pandemi-doneminde-kar-acikladi