Ay’da su bulundu

Uzun bir süredir yapılan araştırmalar meyvelerini vermeye başladı. NASA’da yönetici pozisyonu olan kişilerden birisi olan Jim Bridenstine, kişisel Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Ay’ın yüzeyinde su bulduklarını duyurdu. NASA’nın ilk kez ayın güneşli yüzeyinde su izleri bulduğunun açıklanması, sosyal medyada infial etkisi yarattı. Dünyanın en büyük uçan gözlemevi olan Sofya kullanılarak yapıldığı aktarılan bu keşif oldukça önemli.

NASA tarafından suyun Clavius kraterinde tespit edildiği duyurulurken kraterin ayın güney yarım küresinde olduğu söyleniyor. Jim Bridenstine Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile şunları söyledi:

“@SOFIATelecobe’u kullanarak, Ay’ın güneş ışığı alan tarafında ilk kez su tespit ettik. Henüz kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızdan emin değiliz ancak Ay’da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis keşif planlarımız için anahtar niteliğinde.”

Uzayda yaşamın olup olmadığı ile ilgili uzun yıllardır çalışmalar yapılıyor. Fiziksel kanıtlara ulaşmak için çabalayan bilim insanları, nihayet Ay yüzeyinde su kalıntıları buldu.

Bridenstine dışında, Washington’daki NASA üssünden bilim misyonu müdürlüğünün astrofizik bölümünün yöneticisi Paul Hertz de resmî bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, “Bildiğimiz su olan H2O’nun ayın güneşli tarafında bulunabileceğine dair göstergelerimiz vardı. Artık orada olduğunu biliyoruz. Bu keşif, Ay yüzeyini anlamamıza meydan okuyor ve derin uzay araştırmalarıyla ilgili kaynaklar hakkında merak uyandıran soruları gündeme getiriyor. ” diyor.

Su, derin uzayda değerli bir kaynak ve bildiğimiz şekliyle yaşamın önemli bir bileşenidir. NASA, aydaki suyun bir kaynak olarak kullanım için kolayca erişilebilir olup olmadığı belirlenecek. Artemis Projesinin önemli bir ayağı olan bu haber, 2024 yılında Ay yüzeyine ilk kadın ve bir sonraki adamı göndermek için bir planın devam ettiğini kanıtlıyor.

https://shiftdelete.net/ay-da-su-bulundu-nasa-tarafindan-aciklandi