TIME 2020 yılının sporcusu: LeBron James

TIME Dergisi, 2020 için “Yılın Sporucusu” olarak NBA’de geçtiğimiz Los Angeles Lakers ile şampiyonluk yaşayan LeBron James’i seçti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan haftalık haber ve politika dergisi TIME “Yılın Sporcusu”nu açıkladı: LeBron James.

35 yaşındaki yıldız, Los Angeles Lakers formasıyla kariyerinin dördüncü şampiyonluk zaferini yaşadığı sezonda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki polis şiddetine sessiz kalmadı.

George Floyd’un öldürülmesi ve devamında gelen protestolarla ilgili bir aktivist rolü üstülenen LeBron, Donald Trump ile sık sık karşı karşıya gelmişti. 35 yaşındaki yıldız, Joe Biden’ın zaferiyle sonuçlanan ABD seçimleri için vatandaşlardan oy kullanmaları yönünde çağrıda bulunmuştu.

Sosyal adaletsizliğe karşı konuşan bir başka sporcu olan Formula 1 dünya şampiyonu Lewis Hamilton da TIME’a şunları söyledi: “Başka bir üst düzey sporcunun da benzer amaçlar için savaştığını gördüğümde, biliyordum, tamam, burada yalnız değilim.”

Şampiyonluk taçlandırdığı ABD Açık’ta turnuva boyunca maçlardan önce ABD’de polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahilerin isimlerinin yazılı olduğu yüz maskesi takan Naomi Osaka, ise LeBron hakkında “Sadece en iyi oyuncu değil, en güçlü sese sahip.” ifadelerini kullandı.

LeBron James geçtiğimiz günlerde Lakers ile olan sözleşmesini (2 yıllık/85 Milyon Dolar) uzatmıştı.

TIME dergisi bu onuru geçtiğimiz yıl ABD Kadın Futbol Milli Takımı’na vermişti.

NTV