Alibaba’nın kurucusu Jack Ma iki aydır kayıp!

Jack Ma’ya ne oldu? Alibaba’nın kurucusu Jack Ma hakkında bir süredir ortada bazı iddialar bulunuyor. Çin merkezli şirketin kurucusu olan Jack Ma, Alibaba’ya yönelik soruşturmaların ardından 2 aydan daha uzun bir süredir ortalıkta görünmüyor.

Bu süreçte ise CEO hakkında önemli iddialar ortaya atıldı. Bazı kaynaklar farklı bir ülkeye kaçtığını söylerken, bazı iddialarda öldürüldüğü söyleniyor.

Olaylar nasıl başladı? Alibaba’nın kurucusu ve Ant Group’un kurucu ortaklarından Jack Ma şirketlerine yönelik yapılan soruşturmaların ardından ortalığa sessizlik hakim oldu. Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Ma, 2 aydan daha uzun bir süredir ortalıkta görünmüyor. Bloomberg’te yer alan bir habere göre Ma’nın servetinde ekim ayından beri önemli bir düşüş var. Ekim ayından bu yana 11 milyar dolar azalan servetinin yanında Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 25. sıraya kadar geriledi.

Financel Times’ta yer alan bir başka habere göreyse Afrika’nın Sektör Kahramanları programında jüri olarak bulunan Jack Ma’nın adı listeden kaldırıldı. Normal şartlarda oldukça yoğun bir programı bulunan CEO’nun yavaş yavaş katıldığı programlardan adının kaldırılması işlerin karıştığını gösteriyor. Şirketin sözcüsü de konu hakkında net bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Alibaba-nın kurucusu Jack Ma-Jack Ma-ya ne oldu-00

Twitter hesabından en son ekim ayında paylaşım yapılan Ma’nın öldürüldüğü iddiası ise sosyal medyada dolanan bir video ile tekrar alevlendi. Newsweek’in gün yüzüne çıkarttığı habere göre, 2014 yılında Çin’den kaçarak ülkede yaşanan yolsuzlukları ortaya çıkartan iş insanı Guo Wengui, 2019 yılında katıldığı bir programda Jack Ma’yı işaret eden öngörülerde bulunmuştu. Ma’nın yaptıkları sebebiyle ya hapse atılacağını ya da öldürüleceğini söyleyen Wengui’nin bu yorumu o dönem çok dikkat çekmese de ekim ayından beri ortalıkta görünmeyen Ma’ya yönlendirilen bu öngörünün gerçekleşmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Ön görülerin yer aldığı videoda Wengui, Ma’ya atıfta bulunarak Çin’de tüm milyarderler için “hapse girmek veya ölmek” gibi 2 seçenek bulunduğunu söylüyor. Videonun devamında ise Ant Group’un Çin’deki bankacılık sistemine meydan okuduğu gerekçesiyle başını derde soktuğu vurgulanıyor. 2019 yılında yapılan bu açıklamalar döneminde Jack Ma Çin’deki piyasaları düzenleyen kurumları ve kamu bankalarını eleştirmişti.

Alibaba-nın kurucusu Jack Ma-Jack Ma-ya ne oldu-00

Yaşanan bu olaylardan sonra Jack Ma’nın Çin hükümeti tarafından cezalandırıldığı iddiaları güçlenirken, Ma’nın bir yandan kendisini kurtarmak için gizlice ülke dışına çıktığı belirtiliyor. Elbette şu anda ne öldürüldüğüne ne hapse atıldığına ne de ülke dışına kaçtığına dair bir bilgi elimizde bulunmuyor ancak ortaya çıkan bilgiler ışığında yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

https://shiftdelete.net/alibaba-ceo-su-jack-ma-ya-ne-oldu