Close

Coronavirus aşı randevusu nasıl alınır?

Çin coronavirüs aşısı CoronaVac’a verilen acil kullanım onayından sonra sıra aşı randevusu almaya çevrildi.

Sağlık Bakanlığı, bugünden itibaren koronavirüs aşısı için randevu alma ekranını kullanıma açtı. Peki randevu nasıl alınır?

Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısının 14 gün süren testlerinden sonra kullanıma uygun olduğu açıklandı ve acil kullanım onayı verildi. Onay sonrası Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyeleri Türkiye’de koronavirüs aşısı olan ilk kişilerden oldu.

Yaşanan gelişmelerden sonra Sağlık Bakanlığı, vatandaşlar için koronavirüs aşısı randevu sistemini yayınladı. Peki MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) üzerinden açılan ekranda nasıl randevu alınacak?

Adım 1: Buradan MHRS ana sayfasına gidin.

Adım 2: Üyeliğiniz varsa mevcut bilgilerinizle, üyeliğiniz yoksa da e-Devlet üzerinden giriş yapın.

Adım 3: Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada Aşı Randevusu Al bağlantısına tıklayın.

Koronavirüs aşı randevusu alma

Adım 4: Karşınıza Aile Hekiminden ve Hastaneden şeklinde iki farklı seçenek çıkıyor. İkisinden birini seçtiğinizde ise karşınıza çıkan uyarı mesajında aşılamanın ilk olarak sağlık çalışanlarından başlanacağı belirtiliyor. Diğer öncelikli gruplar için aşılama programının, Ulusal Basın ve Medya organları ile kamuoyuna duyurulacağı ve bu duyurudan sonra randevu sisteminin aktif olacağı bilgisi yer alıyor.

Sağlık çalışanlarından sonra 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlıkları bulunan hastalar randevu sistemi ile aşılama programına dahil edilecek. Bu gruptan sonra riskli ortamda çalışanların aşılanması planlanıyor. Grup içerisinde askerler, polisler, yargı birimlerinde çalışanlar, öğretmenler, akademik personel, gıda sektörü çalışanları, toplum için lojistik öneme sahip yerlerde çalışanlar yer alıyor.

En son grupta ise 50-64 yaş arası kronik hastalığı bulunanlar ile 50 yaş altı kronik hastalığı bulunanların yanı sıra 18-49 yaş arasındaki çocuk ve yetişkinler aşılanacak.

Bakan Koca, Twitter hesabından bir duyuru yaparak aşı olan kişilerin SMS ile bilgilendirileceğini de açıkladı.

https://shiftdelete.net/koronavirus-asisi-icin-randevu-nasil-alinir
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.