Kuşların ve Yılanların Şarkısı – Suzanne Collins

Suzanne Collins okuyucularına sürpriz yaparak on yıl aradan sonra, Açlık Oyunları serisine bir kitap yazdı. Bu kitapta, serinin diğer kitaplarındaki güçlü Başkan Snow’un gençliğini, Onuncu Açlık Oyunları’ndaki akıl hocalığını okuyoruz.

Kuşların ve Yılanların Şarkısı, ilk kitaptan altmış dört sene öncesini anlatıyor bize. O zamanlar Başkent ile mıntıkalar arasındaki savaş bitmiş, ülke yeni yeni kuruluyor. Savaşı kazanan taraf olan Başkent insanları, mıntıkalara ceza olarak Açlık Oyunları’nı başlatıyor.

Savaştan önce zengin ve şaşaalı bir hayat süren Snow ailesi, artık çok zor günler geçiriyor. Ailesinden sadece kuzeni ve büyükannesi kalan Coriolanus Snow’un tek görevi oyunlarda akıl hocalığı yaptığı haracının galip olması. Ancak kendisine grubun en kötü haracı olan 12. Mıntıka’nın kız haracı veriliyor. Bir yandan ailesinin içinde bulunduğu kötü durumu çevresine duyurmamaya çalışan Coriolaus bir yandan da zekasını kullanarak kendi haracı olan Lucy Gray’in galip çıkması için uğraşıyor. Gururu kırılan, tüm umutları sönen Snow’un başarısız olması an meselesi iken, yeni olaylar onu başka yollara sürüklüyor.

Bu kitapta, Açlık Oyunları’nda ilk kez akıl hocalığı yapılacağı duyuruluyor. O dönemin oyun kurucu başkanı Dr. Gaul, akıl hocalığı yapacak öğrencilere birçok ödev vererek, ileride yaşanacak oyunların temel kurallarının belirlenmesini sağlıyor. Özellikle geleceğin başkanı olacak Snow’un bu kuralların belirlenmesindeki rolü büyük.

Kitapları okuyanlar ya da filmini seyredenler bilirler ki Başkan Snow için güller ve Alaycı Kuş şarkısının bir yeri vardır. Ancak bu kitaba kadar bunun nedenini bilmiyorduk. Yazar bu ve birkaç konuya daha değinerek aradaki boşlukları doldurmuş. Okuyucular için güzel bir ayrıntı olan bu kısımları zevkle okuyacağınıza eminim.

Serinin diğer kitapları filme uyarlandı ve çok sevildi. Kuşların ve Yılanların Şarkısı’nın da film olması dileğiyle. Ve son olarak; bence bu kitabı okumadan önce filmlere bir göz atın derim. Seri o zaman kafanızda bir bütünlük oluşturacaktır.