Joe Biden yemin ederek ABD’nin 46. Başkanı oldu

Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Joe Biden, Kongre binasında yapılan yemin töreninde ettiği yeminin ardından ABD’nin 46. Başkanı olarak göreve başladı. Kamala Harris de ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı olarak yemin etti. Biden ilk mesajında ‘birlik olma’ vurgusu yaptı.

Biden’ın ilk mesajları şöyle:

“Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

“Tüm zorluklarla mücadele etmek için sözler yeterli değil. Birliğe ihtiyacımız var.”

Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir.”

“Yeni bir sayfa açalım ve birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım.”

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil.”

BidenBidenBiden

“Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor.”

“Size söz veriyorum: Kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız.”

“İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir.”

BBC