Close

Akıllı saat ile coronavirus tespiti mümkün mü?

Samsung Galaxy Watch 3 ve Apple Watch Series 6 gibi akıllı saatler sağlıklı yaşam konusunda kullanıcıların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda akıllı saat ile coronavirüs tespiti yapılabildiği gözlemlendi.

Hayatımızın bir parçası haline gelen akıllı aksesuarlar, rutin işlerimizi kolaylaştırmak ile kalmayıp sağlık konusunda da büyük rol oynuyor.

Tıp alanında otoriter yayınlardan biri olan Nature dergisinde yayımlanan makale, akıllı saatlerde bulunan sensörler sayesinde koronavirüsün erken teşhisinin mümkün olduğunu gösterdi.

Yapılan araştırmada 32 koronavirüs hastasının yer aldığı 5.000 kişiden fazla deneğin akıllı saat ile sağlık verileri kaydedildi. Koronavirüs tespit edilen kişilerin 1.440 daha az adım attığı ve sağlıklı bireylere göre 30 dakika daha fazla uyudukları tespit edildi.

Araştırma sonrasında deneklerin yüzde 63’ünde erken tanı konulduğunu ve bu oranın artırılabileceği belirtildi. Tespit, semptom başlangıcından önce ve istirahat halindeyken elde edilen nabız grafiği sayesinde yapıldı.

Akıllı saatlerin solunum enfeksiyonlarını tespit etmek için kullanılabileceğinin altını çizen ekip, akıllı aksesuarların gerçek zamanlı ve erken tanı konusunda büyük rol oynayabileceğini açıkladı.

https://shiftdelete.net/akilli-saat-ile-koronavirus-tespiti-mumkun-mu
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Soner Asım

Soner, teknolojiye olan inancını bir yaşam tarzına dönüştürmüş durumda. Teknolojiyi sadece anlatmıyor, onu adeta yaşıyor. Stajyer olarak başladığı Serinletici kariyerini, teknoloji editörü olarak tam gaz sürdürüyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.