Close

Rossi: F1’de test sürücüsü olarak başlamak istemedim

MotoGP efsanesi Valentino Rossi, geçmişte Formula 1’de yarışma fırsatı olsa da, başlangıçta test sürücüsü olmak zorunda kalacağı için bu teklifi geri çevirdiğini belirtti.

MotoGP tarihine damga vurmuş isimlerden bir tanesi olan Valentino Rossi, daha önce Ferrari F1 ekibiyle çok sayıda teste katılmıştı.

Hatta İtalyan sürücünün turları o kadar iyiydi ki bir noktada adı Ferrari yarış koltuğu ile anılmaya başlamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Motorsport.com’a konuşan eski Ferrari başkanı Luca di Montezemolo, Ferrari’nin zamanında Rossi’yi Sauber’le Formula 1’de tam zamanlı yarıştırmayı düşündüğünü dile getirdi.

Montezemolo, “Herkes bunun reklam amaçlı bir girişim olmadığını biliyordu, Ferrari’nin buna ihtiyacı yoktu. Başlangıçta bir dünya şampiyonunun isteğine karşı nezaketen yapılmış bir şeydi. Güçlü olduğunu gördüm, devamlılığı yoktu ama çok potansiyeli ve isteği vardı. Bir noktada Sauber’de bir yıl geçirmesini planlıyorduk fakat o akıllı davrandı ve araçlarda 4.-5. olacağına, motosiklet yarışlarında 1. olmayı tercih etti.” demişti.

Corriere della Sera’ya konuşan Rossi ise, başlangıçta kendisine bir test sürücülüğü teklifi yapıldığını ve aslında reddetme sebebinin bu olduğunu söyledi.

Rossi, “Bir Ferrari’nin direksiyonunda birden fazla test yaptım. Sonrasında takım yönetimi, Formula 1 kariyerimin başlangıcına hazırlanmam için daha kapsamlı bir plan hazırladı.”

“Bu plana göre, önce bir test sürücüsü olmak zorundaydım. Sonrasında ise farklı bir takımda, Ferrari’den daha yavaş bir aracın direksiyonuna geçmem gerekiyordu.”

“Tam da bu yüzden teklifi reddetmeye karar verdim.” dedi.

Rossi, MotoGP’de şimdiye kadar 7 şampiyonluk aldı ve çıktığı 354 yarışın 89’unu kazanırken, 199’unda podyuma çıktı ve toplamda 5.371 puan topladı.

Ayrıca 250cc ve 125cc şampiyonlarında da birer şampiyonluk elde ederken, bu iki şampiyonada çıktığı 60 yarışın 26’sını kazandı ve toplamda 36 podyum kazandı.

Motorsport

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.