Close

Nissan, teknoloji devi Apple’ın uzun süredir söylentilere konu olan otonom araç projesinde firmayla çalıştıklarına dair iddiaları reddeden bir bildiri yayınlandı. Öte yandan The Financial Times’a göre Apple Car için firma, Japon otomobil üreticisiyle son aylarda potansiyel bir ortaklık hakkında görüşmeler yürütüyor.

Nissan, Apple Car için kapıyı açık bıraktı

Otonom araç konusuyla ilgili Reuters’e konuşan bir Nissan sözcüsü, “Apple ile görüşmüyoruz. Ancak, endüstri dönüşümünü hızlandırmak için işbirlikleri ve ortaklıkları keşfetmeye kapımız her zaman açık olacaktır” diye konuştu. Öte yandan The Financial Times gazetesi de, tam tersi bir iddiayı ortaya koydu. Gazete, iPhone üreticisi firmanın elektrikli araçlarının markalaşması için Nissan’la görüştüğü, ancak temasın kısa sürdüğü ifade edildi.

apple-car-iddialarina-nissancan-cevap

Görüşmelerin üst yönetim seviyelerine kadar ilerleyemediğini belirten gazete, iki şirket arasındaki kırılma noktası olarak Apple’ın Nissan’a kendi logosunu taşıyan arabalar üretme talebi olduğunu işaret etti. Nissan COO’su Ashwani Gupta’da, verdiği demeçte arabaları üretme şekillerini değiştirmenin hiçbir yolu olmadığından bahsederek görüşmelerin gerçekleşmediğinin altını çizdi. Gupta, “Nissan tasarım, geliştirme ve üretim olarak bir otomotiv üretici olarak devam edecek” dedi.

Nissan hakkındaki son spekülasyonlar, Hyundai’nin proje hakkında Apple ile herhangi bir görüşmesi olmadığını söylemesinden sonra geldi. Hyundai, son zamanlarda ortaklık söylentilerinde merkez konumdaydı. Zira Koreli otomobil üreticisi kendisinin Apple ile görüşmelere girdiğini söyleyen bir açıklama yayınlamış, daha sonra da hızla geri çekmişti.

Son olarak analist Ming-chi Kuo, ilk Apple otomobilinin Hyundai’nin E-GMP platformunda üretileceğine ve en erken 2025 yılında yollara çıkacağına dair görüşlerini belirti.

https://shiftdelete.net/apple-car-iddialarina-nissancan-cevap
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Doğan Kanzuk

İş dünyasının deneyimli ismi Doğan Kanzuk, kendine ayırdığı zamandan biraz daha feragat edip ekonomi, para, iş dünyası ve profesyonel hayata dair pek çok şeyi Serinletici penceresinden takipçilerine ulaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.