Microsoft Cortana’nın mobil desteği sonlandı

Teknoloji devi Microsoft, Android ve iOS uygulama mağazalarından Cortana servisini kaldırdı. Bir dönemin popüler sanal asistan hizmeti, mobil aplikasyonlar için desteğini sona erdirdiğini duyurdu. Artık servis yoluna başka bir şekilde devam edecek.

İlk defa 2014 yılında karşımıza çıkan Cortana şirketin pek de hayal ettiği gibi bir ürün olmadı. 2019’da Microsoft, asistan uygulamasının yaygınlığını azaltmaya başladı. Ayrıca Cortana’yı bir asistandan çok farklı yazılım entegrasyonlarına dönüştürdü. İki yıl önce Xbox One, Skype ve Windows 10‘un arama çubuğundan kaldırılan yazılım, Ocak’ta ise bazı ülkelerde mobil uygulama mağazalarıyla bağını koparmıştı. Ancak artık küresel olarak hizmet mobil desteğini çekti.

Google Play Store ve Apple App Store ile yollarını ayıran Cortana uygulaması artık yalnızca Windows 10 işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlar üzerinden hizmet verecek. Microsoft henüz bunun için bir süre vermedi, ancak kullanıcılar yine de yakında bu desteğin de sonlanabileceğini düşünmeye başladı.

Windows 10’da basit ve pratik özellikleriyle kullanıcıların halen ilgisini çekmeyi başaran Cortana için geliştiriciler iyi bir senkronizasyon gerçekleştirdi. Fakat uygulama mobil pazarda temel işlevlerini yerine getirmek dışında ortaya ekstra bir şey koyamadı. Piyasadaki büyük rakipleri Alexa, Siri ve Google Asistan gibi hizmetlere karşı boyun eğdi.

Microsoft Cortana

Microsoft CEO’su Satya Nadella, şirketin Cortana’yla ilgili rotasını yenilediklerini söyledi. Artık sesli asistan hizmetinin Alexa ya da Siri için bir rakip olmayacağını söyleyen Nadella, yazılımın Office 365 uygulamaları için yardımcı bir araç olarak optimize edileceğini dile getirdi.

https://shiftdelete.net/microsofttan-cortana-uygulamasi-icin-uzucu-haber