Close

NASA, Ay’a gidiş için SpaceX anlaşmasını askıya aldı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, birkaç hafta önce Ay’a iniş için Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX ile anlaşma imzaladı. Ancak ajans, başta projede Musk ile yarışan Amazon’un sahibi Jeff Bezos olmak üzere bir çok kişiden gelen tepkiler nedeniyle başlatılan inceleme üzerine bu kararından geri adım atmak zorunda kaldı.

Apollo programından sonra Ay’a ilk insanlı inişi gerçekleştirmek isteyen NASA, bu doğrultuda SpaceX‘le 16 Nisan‘da bir anlaşma imzaladı. Ancak ajan tarafından yapılan açıklamada, GAO (Hükümet Sorumluluk Ofisi)’nun gelen protestoları incelemek istemesi üzerine anlaşma askıya alındı.

NASA yapılacak incelemeleri bekleyecek

NASA sözcüsü Monica Witt konuyla alakalı yaptığı açıklamada, SpaceX‘le gerçekleştirilen sözleşmedeki ilerlemenin GOA‘ya yapılan itirazlar nedeniyle başlayan inceleme sonuçlanana kadar askıya alındığını ifade etti.

nasa-spacexle-olan-anlasmasini-askiya-aldi

Sözleşme için yarışan şirketler arasında Jeff Bezos‘un Blue Origin‘i ile Dynetics de bulunuyordu. Ancak SpaceX’in tamamen yeniden kullanılabilir roket sistemi olan Starship, 2.9 milyar dolarlık teklifiyle ihaleyi kazandı. Gelişme üzerine Blue Origin, NASA’nın son dakikada hareket ettiğini ve sadece SpaceX‘i seçerek 2024‘teki zaman çizelgesini tehlikeye attığını iddia etti.

NASA ise bu iddiaya karşılık bir şirket seçmenin, o sırada Kongre’den sağlanan fonlarla verilebilecek en iyi karar olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz yıl Amerikan Kongresi, ajansa iki adet uzay gemisi satın almak için talep ettiği 3.3 milyar dolarlık bütçenin 850 milyon dolarını vermişti. NASA’nın insan uçuşu şefi Katty Leuders da ayrılan bu bütçenin Ay’a ulaşımı sağlamaya yönelik programın ilk adımı olduğunu ve yakın gelecekte yeni sözleşme fırsatlarının açılacağının sözünü vermişti.

2017 yılında başlayan Artemis projesi, 1972’den beri Ay’a yapılacak ilk insanlı seyahat olma özelliğini taşıyor. 2024 yılında uyduya iniş yapılması planlanan projede hem ilk kadın astronotun, hem de ilk siyahi astronotun yürüyüş gerçekleştirmesi hedefleniyor.

https://shiftdelete.net/nasa-spacexle-olan-anlasmasini-askiya-aldi
Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Olgu Atanay

Olgu Serinletici'ye teknoloji stajyeri olarak hızlı bir giriş yaptı. Aynı hızı yazarlık yolunda kullanma konusunda en ufak bir kuşkusu yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.